Feridun Andaç ile interaktif edebiyat okumaları başlıyor

Ocak 30, 2020

Feridun Andaç ile interaktif edebiyat okumaları başlıyor

Feridun Andaç ile interaktif edebiyat okumaları 7 Şubat’ta başlıyor.

Seminerlerde amaçlanan:

Online interaktif sınıf ortamında yapılacak olan bu seminer yazar-yapıt/konu eksenli  edebiyat bilgisini geliştirmek, yazar tanıma/okuma, metin çözümleme yöntemlerini öğrenmek isteyen okurlar için düzenlendi.

Yazmak için gerekli olan birikimi elde edinme yolu/yordamını gösterme; üzerinde durulan yazar/yapıt/konu ekseninde düşünceleri dile getirip tartışma ortamı yaratma gene seminerlerin diğer bir amacı.

Bu atölye çalışmasında her yazar için iki hafta, 4 saat süre ayrılacak; yazar-yapıt-dönem ekseninde çözümleme ve yorum yapılarak yazar okumasının nasıl yapılabileceği üzerinde durulacak.

  1. Marguerite Duras/ Sevgili
  2.  Turgenyev/ Babalar ve Oğullar
  3. Jean-Paul Sartre/Simone de Beauvoir/ Özgürlük Âşıkları:Claudine Monteil
  4.  Albert Camus/ Veba 

YAN OKUMALAR:

  • Marguerite Duras/ Askıya Alınmış Tutku
  • Dostoyevski/  Puşkin Konuşması
  • Simone de Beauvoir/ Veda Töreni
  • Albert Camus/ Başkaldıran İnsan

7 Şubat 2020 – 27 Mart 2020 arası 8 hafta boyunca Cuma günleri 11:30 – 13:30 arası

Ücret 8 hafta katılım 600 TL

Feridun Andaç, 1954’te Erzurum’da doğdu. Yükseköğrenimini MÜ Eğitim Fakültesi’nde tamamladı. İÜ Edebiyat Fakültesi’nde yüksek lisans yaptı. Edebiyat ve karşılaştırmalı edebiyat dersleri verdi. İnceleme, araştırma ve deneme çalışmalarının yanı sıra yazdığı öyküleri ve gezi yazıları çeşitli dergi ve gazetelerde yayımlandı, farklı dillere tercüme edildi. Bu alanlarda yayımlanan birçok kitabı olan Andaç, üniversitelerde görev yaptı, özel kurumlarda alanı ile ilgili yöneticilik görevlerinde bulundu. 2002 yılından itibaren Dünya Kitapları’nın yayın yönetmenliğini üstlendi; edebiyat/kültür/sanat/tarih alanında ikiyüzün üzerinde özgün kitabın yayımını yaptı. Cumhuriyet, Dünya ve Birgün gazetelerinde sürekli yazılar yazan Andaç, Marmara  Üniversitesi İletişim ve Güzel Sanatlar fakültelerinde “Günümüz Türk Edebiyatı” , “Kültür Tarihi”, “Eleştiri Kuramları”; Doğuş Üniversitesi’nde “Sanat Tarihi” ve “Yaratıcı Yazarlık” dersleri verdi, veriyor. Deneme, öykü, inceleme dalında bir çok ödülü olan Feridun Andaç,  Attilâ İlhan Kültür Merkezi, Yazıhane&Atölye ve Ceres  Atölye’de verdiği “yaratıcı yazarlık” derslerinin yanı sıra Aydınlık Gazetesi’ndeki yazılarını “Bakışım” köşesinde sürdürmekte, online dergi Edebiyat Haber’de her hafta edebiyatın gündemine dair yazmakta,  yayın danışmanlığı yapmaktadır.

Kayıt için>>>

edebiyathaber.net (30 Ocak 2020)

Yorum yapın