Felsefenin sıfır noktasındaki filozof Thales, Destek Yayınları Felsefe Serisi’nde

Ağustos 26, 2022

Felsefenin sıfır noktasındaki filozof Thales, Destek Yayınları Felsefe Serisi’nde

Çağlar Çetok’un “Thales / Her Şeyin Yok Olduğu Anda Bile Bir Ümit Vardır” adlı kitabı Destek Yayınları etiketiyle yayımlandı.

Tanıtım bülteninden

Destek Yayınları Felsefe Serisi’nin yeni kitabında Çağlar Çetok, yaptığı çalışmalarla günümüzdeki bilim yönteminin temelini atan ve bu yüzden felsefenin ve bilimin öncüsü olarak kabul edilen Thales’i anlatıyor.

Arka Kapak Yazısı:

“Geçmişi anlamak için o ruha dokunan her şeyi teneffüs etmek gerekir.”

Meraklı her insan başlangıcın peşine düşer. Zihinlerde bir soru belirir: Her şey nasıl başladı?

Yüzlerce yıldır anlatılagelen onca hikâye, mit, efsane arasından sıyrılıverdi Thales. O, daha önce başvurulmamış bir açıklama yoluna girişti. Masalsı açıklamaları bir kenara bırakıp akılcı yöntemleri benimsedi. Thales’i önemli kılan doğayı araştıran ve başlangıcı sorgulayan ilk filozof oluşudur. Ona göre arkhe yani varlığın başlangıcı “su”dur.

Doğa filozofu Thales, gökyüzünü izlerken çağının çok daha ötesine baktı. Gölge boyundan piramitlerin boyunu ölçerken, farkında olarak ya da olmayarak matematikte bir çığır açtı. Dolu dolu geçen bir ömürde insanlığa ne kadar çok şey anlatılabilirse o kadarını anlatıp çekip gitti, hem de ölümle yaşamın birbirinden farksız olduğunu düşünerek. Miletli Thales aradan geçen onca zamana rağmen hâlâ susmadı ve bugün de bizimle.

Yazarın Yayınevimizden Çıkan Diğer Kitapları:

Bir Gün Filozoflar Kral ya da Krallar Filozof Olursa İnsanlık O Zaman Mutluluğa Kavuşur – Thomas More

Karaova

edebiyathaber.net (26 Ağustos 2022)

Yorum yapın