Riko ve Oskar serisi bu kez set hâlinde okurun karşısında

Ağustos 26, 2022

Riko ve Oskar serisi bu kez set hâlinde okurun karşısında

Andreas Steinhöfel’in yazdığı, Peter Schössow’un resimlediği 5 kitaplık “Riko ve Oskar” serisi, 12 ve üzeri yaş grubu için Tudem Yayınları tarafından yayımlandı.

Tanıtım bülteninden

Ödüllü Alman yazar Andreas Steinhöfel’in klasikleşen serisi “Riko ve Oskar”, beş kitaplık özel bir setle raflardaki yerini alıyor. 

Ezelî ve ebedî dostluklarıyla ezberleri bozan iki kafadarın birbirinden sürükleyici beş ayrı macerasına yer veren set, polisiye filmlere şapka çıkartan çok katmanlı kurgusuyla merak duygumuzu körüklemekten vazgeçmiyor. 

Otuzdan fazla dile çevrilerek hem çocukların hem de yetişkinlerin gönlünü çelen ”Riko ve Oskar” kitapları, Peter Schössow’un karakteristik resimleriyle anlatısını güçlendiriyor.

Farklılıkların zenginliğine yaptığı vurguyla öne çıkan seri, derin yetenekli Riko ile can dostu Oskar’ın sınır tanımaz arkadaşlıkları etrafında gelişen curcunalı ve bol kovalamacalı maceraları konu ediniyor. 

Filmi de çekilerek ününü artıran bu kitaplar, yardımlaşmanın ve dayanışmanın önemine değinirken, gerçek dostluğu mutlak dürüstlüğe dayandırmayı ihmal etmiyor.  

Yarattığı edebiyat evreninde her fırsatta ötekileştirilmiş, dışlanmış karakterlere hayat vermesiyle tanınan Andreas Steinhöfel’in yüzbinlerce okuru etkisi altına alan ”Riko ve Oskar” serisi, doludizgin anlatısının satır aralarında önemli toplumsal konulara da değiniyor ve çocukların, yaşadıkları çağın gerekliliklerine uyum sağlamalarına önayak oluyor.

”Bu öyküde çok güzel bir mesaj daha var. Bazen tek umudunuz sizi seven, sizi sevdiği için pes etmeyecek olan o tek kişidir. Böyle tek kişisi olanlar ister üstün zekâlı ister yavaş zekâlı olsunlar, çok ama çok şanslı kişilerdir.”
Ayfer Gürdal Ünal, Dünya Kitap

“Riko ve Oskar” Serisi (5 Kitaplık Set)

1. Kitap: Riko, Oskar ve Derin Gölgeler
2. Kitap: Riko, Oskar ve Defolu Kalpler
3. Kitap: Riko, Oskar ve Çalıntı Taş
4. Kitap: Riko, Oskar ve Gökteki Cennet
5. Kitap: Riko, Oskar ve Devasa Bir Hata

Andreas Steinhöfel, 1962’de Almanya’da doğdu. Çocuk ve gençlik romanları yazarlığının yanı sıra çevirmenlik de yaptı. İlk kitabı Sıkı Arkadaşlar ve Spagetti Canavarı‘nı 1991’de, mezun olduktan sonra yayımladı. En ünlü kitaplarından biri olan Çat Kapı, Almanya’daki pek çok okulda okutuldu. Riko, Oskar ve Derin Gölgeler adlı kitabı ile 2008 yılında ”Corine Edebiyat Ödülü” ve 2009 yılında ”Alman Gençlik Edebiyatı Ödülü”ne layık görüldü. 2017 yılında ”James Krüss Uluslararası Çocuk ve Gençlik Ödülü”nü kazanan yazar, hâlen Hesse’de yaşamaktadır.

edebiyathaber.net (26 Ağustos 2022)

Yorum yapın