Cehalete ve zulme karşı onurlu bir direniş: Karaova

Mart 17, 2020

Cehalete ve zulme karşı onurlu bir direniş: Karaova

Çağlar Çetok’un “Cehalete ve zulme karşı onurlu bir direniş: Karaova” adlı romanı Destek Yayınları etiketiyle yayımlandı.

Tanıtım bülteninden

Necati Cumalı, Fakir Baykurt, Cevat Şakir gibi isimlerden bu yana ihmal edilen Ege edebiyatına yeni bir soluk geliyor. Çağlar Çetok cehalete ve zulme karşı onurlu bir direnişi anlattığı Karaova adlı romanında bizleri keman çalıp berberlik yapan Kerimoğlu Ali ve onun torunu Katil Memed ile tanıştırıyor.

Gerçek olaylardan yola çıkılan romanda bu coğrafyada yaşamış efelerin, Yörüklerin, göçmenlerin bölgenin sosyolojik yapısı üstündeki etkileri çarpıcı şekilde ortaya konuyor ve Ege’nin içinde eşsiz bir kültür mirası barındırdığı hatırlatılıyor.

Kerimoğlu Ali’nin ve onun yaşamına paralel olarak bir asır sonra karşımıza çıkan torunu Katil Memed’in hikâyesinin arka planında iki dönemin siyasi, ekonomik, sosyal, toplumsal değerlendirmeleri yapılırken ortaya konulan derinlikli psikolojik tahlillerle de tarihin kadim mücadelesi bir kez daha gözler önüne seriliyor: İyilik mi galip gelecek yoksa kötülük mü?

Arka Kapak Yazısı:

Cehalete ve zulme karşı onurlu bir direniş… 

Keman çalıp berberlik yaparak hayatını kazanan Kerimoğlu Ali’nin, uğradığı bir iftira yüzünden dağa çıkması, ağalık sistemi altında ezilen köylüyü hak aramak yolunda harekete geçirir. Düzenden yana şikâyeti olanlar birer birer katılırlar Kerimoğlu’na.

Ezilenin yanında duran Kerimoğlu Ali, bir zaman sonra adaletin temsilcisine dönüşür. Garibanı ezenin düşmanıdır artık o… Namı günden güne yayılan bir efedir. Mücadelesi sırasında üst üste yaşadığı acı kayıplar, Kerimoğlu Ali’yi derin bir içsel sorgulamaya da sürükler. Birkaç kez hapse bile girip çıktığı halde içindeki mahkeme sonlanmak nedir bilmez. Sonunda kendini bile isteye Fizan’a bile sürdürür. Amacı, kendi itibarını yerle bir ederek peşinden sürüklenip gelen halkı kendinden uzaklaştırmaktır.

Kerimoğlu Ali’nin insani zaafları yüzünden yaptığı hatalarla bambaşka bir seyir kazanan hayatı bilinmeze doğru sürüklenirken, sevdiği kadının katili olarak tutuklanan torunu Memed’in acıklı hikâyesi de romanın paralel kurgusunda akar.

Çağlar Çetok’un tarihin unutulmaz iki efesinin gerçek hayat hikâyelerinden kurgulayarak kaleme aldığı Karaova hem bir dönemin siyasi ve toplumsal panoramasını gözler önüne seriyor hem de derinlikli psikolojik tahlilleriyle iki efenin mücadelesi üzerinden iyilikle kötülük meselesini tarafsızca sorguluyor.

edebiyathaber.net (17 Mart 2020)

Yorum yapın