Masthead header

Evrensel Kültür’ün yeni sayısı çıktı

Evrensel Kültür dergisinin Kasım 2012 sayısı çıktı. Bu sayının dosya başlığı: Arka Sokaklarda Öteki. Dosyanın yazarları: Ebru Moçoş, Nazan Üstündağ, Aydın Çubukçu, Metin Özuğurlu ve Çağdaş Günerbüyük.

Taner Timur’un “Necip Fazıl Kısakürek, İslam İnkılâbı ve AKP” başlıklı yazısı ile, Aydın Çubukçu’nun AKP’nin dördüncü kongresinde Başbakan Tayyip Erdoğan’ın üzerinde durduğu 2071 vizyonu ile ilgili yazısının yer aldığı dergide, geçtiğimiz ay yitirdiğimiz halk ozanı Neşet Ertaş’ın kültürel köklerini, müziğinin kaynaklarını Mahmut Temizyürek’in kaleminden okuyoruz: “Müzik Olmasa Ben Neyim Ki.” Kemal İnal, “Türkiye Popüler Dünyasından Eleştirel Portreler” başlıklı bölümde bu kez masaya Elif Şafak’ı yatırıyor. Deruni, muhafazakâr, postmodern olarak nitelediği yazarın eserlerindeki popüler izlekleri tartışıyor.

Dil cinsiyetçilikten arınmış bir şey değildir diyor İbrahim Genç ve dilin eril kuruluşuna dikkat çekiyor. Yazısının başlığı: “Dilin Erkekleştirilmesi.”
Kaan Karsan Sivas katliamıyla ilgili hazırlanan belgesel film “Menekşe’den Önce” ekseninde yakın tarihin bu çok önemli olayını irdeliyor ve günümüzle ilişkisini tartışıyor. Bir diğer sinema yazısı ise Semih Erelvanlı’dan. “Kiraz’ın Tadı” isimli İran filmi hakkında yazmış Erelvanlı.

Tahir Şilkan’ın, ilk öykü kitabı Kızak ile ilgili olarak Yusuf Nazım ile gerçekleştirdiği söyleşi ile, Özgen Seçkin’in Bertell Ollman’ın Diyalektiğin Dansı kitabının düşündürdükleri üzerine yazısı dergide yer alıyor. Kasım sayısına şiirleriyle katılanlar ise, Melek Özlem Sezer, Cengiz Kılçer, Cavit Işık Yavuz, Kirkor Yeteroğlu, Serdar Koçak ve Mesut Aşkın.

edebiyathaber.net (8 Kasım 2012)

E-posta adresiniz yayınlanmaz ve paylaşılmaz. Gerekli alanlar yıldız ile gösterilmiştir *

*

*

Ç o k   O k u n a n l a r