Masthead header

Eski sevgilisi Jack Kerouac’ın “Yolda”yı üç haftada değil, birkaç yılda tamamladığını söylüyor

Amerikalı yazar Joyce Johnson yeni kitabında, eski sevgilisi Jack Kerouac’ın “Yolda”yı üç haftada değil, birkaç yılda tamamladığını yazdı.

Beat Kuşağı’nın önde gelen romancılarından Jack Kerouac’ın eski sevgilisi, yaşadıkları ilişkinin ayrıntılarını ve Kerouac’ın ünlü olunca sergilediği tuhaf tutumu, yazarın ölümünün üzerinden 40 yılı aşkın bir süre geçtikten sonra yayımlanacak yeni kitabında anlattı. Amerikalı yazar Joyce Johnson’ın kaleme aldığı kitapta, Kerouac’ın eserlerini fazla çaba harcamadan spontane bir biçimde yazdığı miti de darmadağın ediliyor. Kerouac, Yolda/ On the Road romanını 1951 yılı içerisinde üç haftada yazdığını söylemişti, fakat Kerouac’ın eski sevgilisi, yazarın romanı gözden geçirip düzeltmek için yıllar harcadığını ve her bir paragrafı titizlikle işlediğini anımsıyor.

77 yaşındaki Johnson, Kerouac’ı ona çok kötü davranan, fakat hayatının aşkı olduğunu hissettiği “tuhaf bir kişi” olarak tanımlıyor. Kitabında Kerouac’ın evveliyatını, çocukluğunu ve ünlü olmasını anlatan Johnson, şöhretin ve içki alışkanlığının ilişkilerini nasıl etkilediğini de ortaya koyuyor.

Jack Kerouac “Yolda”yı nereye yazdı?

Yazı ve yaşam üzerine Jack Kerouac’tan öneriler

 Edebiyat dahilerinden ‘anti’ tavsiyeler

Taraf (17 Eylül 2012)

E-posta adresiniz yayınlanmaz ve paylaşılmaz. Gerekli alanlar yıldız ile gösterilmiştir *

*

*

Ç o k   O k u n a n l a r