Masthead header

Eski İzmir’den geriye kalanlar bu kitapta

Tekin Özertem’in Geride Kalan adlı kitabı Delidolu Yayınları etiketiyle yayımlandı.

Tanıtım bülteninden

Çok yönlü kültür insanı Tekin Özertem’in imzasını taşıyan Geride Kalan, Delidolu’nun “Tanıklık” temalı kurmaca dışı eserler koleksiyonun ilk kitabı.

50’li, 60’lı ve 70’li yılların İzmir’ine, bilhassa da kentin sanatsal üretkenliğine ve çokkültürlü toplum yaşantısına tanıklık ettiren kitap, İzmir’i çok daha yakından tanımamızı sağlıyor.

Geçmiş üzerinden bugünün İzmir’ini de düşünmemize olanak veren ve bu yönüyle kent belleğine katkıda bulunan Geride Kalan, ünlü Gagin Yokuşu’ndan Basmane’ye, okuru eski İzmir’in arka sokaklarında dolaştırarak keşiflerle dolu bir okuma deneyimi sunuyor.

İzmir’i nasıl bilirdiniz? Peki, ya on yıllar öncesinin İzmir’ini? Melantia olarak bilinen Karataş’ı, Havra Sokağı’nı, Kemeraltı’nı? Alevlerin göğü tuttuğu unutulmaz Hıdrellez gecelerini, açıkhava sinemalarını, deniz hamamlarını, dolup taşan şiir matinelerini, izahlı plak konserlerini, vazgeçilmez gezi durağı Kültürpark’ı… Tekin Özertem, farklı din, etnik köken ve kültürlerin kaynaştığı bir kent olan İzmir’in hiç unutulmayan dününü, bugünün okurları için kaleme alıyor.

Paylaştığı küçük ayrıntılarla okurların belleğinde yer edecek bir İzmir panoraması çizen Geride Kalan, bu eşsiz kente daha önce hiç bakmadığımız bir gözle yeniden bakmamızı öneriyor.

“Benim için Karataş, önce tramvayları sonra troleybüsleri, sakız biçimi cumbalı evleri ve o evlerin arasından denize uzanan dar ve küçük sokakların bitiminde denizden çıkardığımız midyeleri arkadaşlarımla teneke üstünde pişirip yediğimiz unutulmayacak bir rüya! Öyle bir rüya ki her şey eskisi gibi hâlâ yerli yerinde. Çünkü anılar geçmişe ihanet etmiyor. Soluk sarı badanalı Karataş Ortaokulu, okulun yanındaki İskele Sokağı, sokağın köşesindeki kahve, Deniz Açıkhava Sineması, Hoşgör Hamamı, Foto Gagin, Bene Berit Yahudi İlkokulu, Hamam Sokağı’nın köşesindeki peksimetiyle ünlü fırın…”

Tadımlık>>>

Tekin Özertem Hakkında

İzmir’de doğdu. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesinde tiyatro, Klasik Diller ve Edebiyatı Bölümünde Yunan Dili ve Edebiyatı ile Latin Dili ve Edebiyatı eğitimi aldı. Aynı üniversitede ayrıca psikoloji öğrenimi gördü. Doktorasını çocuk tiyatrosu üzerine yaptı. Yapımcı, yönetmen, sunucu, program/senaryo yazarı, danışman ve yönetici olarak TRT Ankara Televizyonu, Kanal D ve Umut Sanat Ürünleri’nde çalıştı. Halen eğitimci ve yazar olarak çalışmalarını sürdüren Dr. Tekin Özertem, UNICEF Türkiye Millî Komitesi tarafından iki kez ödüle layık görüldü. Gölgemi Bıraktım Lale Bahçelerinde adlı film senaryosu 2016 yılında TÜRSAK En İyi İlk Senaryo Yarışması’nda mansiyon ile ödüllendirildi.

edebiyathaber.net (28 Mart 2019)

E-posta adresiniz yayınlanmaz ve paylaşılmaz. Gerekli alanlar yıldız ile gösterilmiştir *

*

*

Ç o k   O k u n a n l a r