Masthead header

Elif Şafak, kitap kapağındaki intihal iddialarına yanıt verdi

Elif Şafak, son kitabı Şemspare’nin kapağının çalıntı olduğu yönündeki iddialara yazılı bir açıklama yaparak cevap verdi.

Elif Şafak, Doğan Kitap’tan çıkan ‘Şemspare’ adlı yeni kitabının Fethi İzan imzalı kapak fotoğrafının ‘çalıntı’ olduğuna dair haberlere yazılı açıklamayla cevap verdi. “Sorun, gördükleri kapakta değil, gözlerindedir. Gözlerindeki ve gönüllerindeki perdede…” diyen Şafak şunları yazdı: “Şemspare güneş parçası demek. Yazılarından çizimlerine, kapağından ismine kadar özen verilmiş, emek sarf edilmiş yepyeni bir kitap. Şemspare’nin kapağı ile ilgili hemen bir tartışma başlattılar, gene malum çevreler, gene ayni zihniyetler. Ancak bu sefer doğrudan ben değil, beraber çalıştığım insanlar yıpratılmak istenmekte. Gönülden iş yapan, dostluk ve muhabbet erbabı, yaratıcı, yetenekli ve dürüst insanların isimleri hırpalanmaya çalışılıyor. Bu basın açıklamasını sırf bu yüzden yapıyorum.”
“23 Mart 2012’de kendi twitter adresimden bir fotoğraf paylaştım. Takipçilerim gayet iyi bilir. Ve altına yazdım: ‘Bugün yolda yürürken bu sahneyle karşılaştım.
Gökyüzünden yağan şemsiyeler. Yaratıcı fikir yaşadığımız şehirleri güzelleştiren…’ Fotoğraf çok beğenildi. Ardından aynı fotoğrafı facebook adresimde paylaştım. Harika yorumlar, geri dönüşler oldu. Dünya üzerinde başka şehirlerde de bu tür enstalasyonlar olduğunu paylaştık. Böyle güzel bir çalışmayı İstanbul’a getirsek güzel olmaz mı diye yazıştık. Kısacası twitter’da 600 binden fazla, facebook’ta 300 binden fazla takipçim ile bize ilham veren bu sokak fotoğrafını zaten paylaştık! Bütün bunlara rağmen bugün çıkıp da yeni bir şey keşfetmiş gibi, ya cehaletten ya art niyetten uluorta suçlamalarda bulunanlar var. Lakin sorun, gördükleri kapakta değil, gözlerindedir. Gözlerindeki ve gönüllerindeki perdede…”

Kaynak: Hürriyet (4 Temmuz 2012)

 • Sevgi - 04/07/2012 - 14:26

  Beğendiğimiz bir şeyi twitter’dan paylaşınca istediğimiz gibi kullanabiliyor muyuz? Ben de Şafak’ın kitap kapağını çok beğendim diyip sonra album kapağına aynı şekilde yerleştirilmiş renkli şemsiyelerin, aynı açıdan çekilmiş fotoğrafını koyabilir miyim?cevaplakapat

 • Sabahat ALİ - 04/07/2012 - 16:29

  Çok ilginçtir ki Elif Şafak ile onun başbakanının üslubu tıpatıp aynı!
  “Malum çevreler” sözü başta geliyor.
  Reklamda oynamasına getirilen eleştirilere karşı söylediği şu cümle Tayyip’in sözü gibi: “Elit kesim, ne yaparsan yap eleştiriyor zaten.”
  Kendisini eleştiren okur değil, elit kesim! Pes!
  Yatı, katı olan, banka hesabında binlerce lirası olan, halktan kopuk, Avrupalar’da fink atan kendisi değilmiş gibi.cevaplakapat

 • Ece Güreli - 04/07/2012 - 16:57

  Bir kere de esinlendik dese tamam,çaldık demesini zaten beklemiyoruz, ama yok hep orijinal bir şey yaptığını savunuyor.
  Elif Hanım gönül gözü dışında fizyolojik gözün varlığını unutmuş galiba, göz bu, görüyor işte, apartmışsınız!cevaplakapat

 • serap - 24/07/2012 - 12:17

  bir fikir pek çok insanın aklına gelebilir. yani “ilk” ve “tek” olan ne kaldı ki? Elif Şafak’ın inatla bunu savunduğunu sanmıyorum ama kadın para kazanıyor, neo-liberalizme uygun bir şekilde para kazanıyor kadın. -doğru yapıyor demiyorum ama yanlış da diyemeyiz. “piyasa” koşulları. kimse sporcuların, şarkıcıların reklamlarda oynamalarını yadırgamıyor. yani pek âlâ kabullenilmiş bir kapitalizm var. iş edebiyatla ilişkili kişilere gelince bir anda öfke patlaması yaşıyor herkes. bence bu tutarsız bir duruş.

  ya komple reklama karşı olun. bir şeyin değiştirilerek pazarlanmasına karşı olun. ve buna karşı durun ya da kabul edip kapitalist olun.

  tekrardan diyorum; ben elif şafak’ı savunmuyorum. ben sadece tutarsız zihniyetlere kızıyorum.cevaplakapat

 • can barutçu - 28/02/2013 - 15:36

  Açıklama yersiz. yapılan düpedüz, başkasının fikrini sermayeye çevirmek.cevaplakapat

E-posta adresiniz yayınlanmaz ve paylaşılmaz. Gerekli alanlar yıldız ile gösterilmiştir *

*

*

Ç o k   O k u n a n l a r