Editörün önerisi: “Burada Manzara Harika”

Temmuz 20, 2022

Editörün önerisi: “Burada Manzara Harika”

Neşe Cehiz’in “Burada Manzara Harika” adlı kitabı İletişim Yayınları etiketiyle yayımlandı. Hayallere yolculuğa çıkaran bu özgün anlatıyı öneriyoruz.

Tanıtım bülteninden

Neşe Cehiz, Burada Manzara Harika’da bir yolculuğu anlatıyor. Ama nasıl bir yolculuk? Hareket eden bir otobüsün tekerleri mi, yoksa aklımızın kıvrımları mı? Şu havalanan bir uçak mı, yoksa ruhumuz mu kanatlanmış gidiyor? Peki, şu dalgalı sularda bata çıka ilerleyenler, neşeli ve heyecanlı gezginleri taşıyan gemiler değil de hayallerimiz olabilir mi? Tüm bu sorular yeni cevapları, her cevap da yeni bir soruyu yaratırken ortaya çıkan labirent de hayatın kendisi oluyor.

Belki gerçekten Nepal’de havai kıyafetlerle dolaşıyor, belki de evimizin salonunda ayaklarımızı uzatmış aylak aylak oturuyoruz… İşte harika olan manzara!

”Ne olacağım ben? Bundan sonra nasıl devam edeceğim? Yaşamım nasıl ilerleyecek? Aynı biçimde mi sürecek? Ya da sürecek mi? Neydim, ne olacağım? Kendi ülkemde öleyazmıştım. Nepal’de de yaşayamam? Yaşamak ne anlama geliyor? Yaşama taklidim ne zaman bitecek? Müstakbel geleceğim nerde? Nereye gitmeli? Kimi sevmeli? Neye bağlanmalı? Kendimi nasıl unutabilirim? İpsiz sapsız dolanarak yaşanabilir mi?“

Kitaptan bir bölüm okumak için tıklayın.

Neşe Cehiz

İlk kitabı Evlilik Cüzdanlarını Buruşturan Öyküler 1991 yılında Varlık Yayınları tarafından yayımlandı. Onu sırasıyla 413 Yaşadı mı (Varlık Yayınları, 1993, roman), Yalan Roman (Varlık Yayınları, 1995, roman), Fasulyeden Aşklar (Varlık Yayınları, 1996, öykü), Olmasa Senin de Adın (Varlık Yayınları, 1999, roman), Bakire Kızlar ve Ötekiler (İnkilap Kitabevi, 2003, öykü), Beni Odana Götür (İnkilap Kitabevi, 2004, öykü), Kanlıca’da Çılgın Aşk (İnkilap Kitabevi, 2005, öykü), Çukurda (Everest Yayınları, 2008, roman) ve Cüceler (Can Yayınları 2015, roman) izledi. Radyo oyunları seslendirildi. Televizyon dizilerinde senarist olarak çalıştı.

edebiyathaber.net (20 Temmuz 2022)

Yorum yapın