Ekşi Sözlük’ün kurucusu Sedat Kapanoğlu ile yazılımcının kod rehberi

Mayıs 9, 2024

Ekşi Sözlük’ün kurucusu Sedat Kapanoğlu ile yazılımcının kod rehberi

Sedat Kapanoğlu’nun Sokak Kodcusu: Kırılması Gereken Kurallar ve Onları Kırmanın Yolları adlı kitabı Mundi Kitap tarafından yayımlandı.

Tanıtım bülteninden:

Ekşi Sözlük’ün kurucusu ve ünlü yazılımcısı, namı diğer SSG yani Sedat Kapanoğlu, Sokak Kodcusu: Kırılması Gereken Kurallar ve Onları Kırmanın Yolları kitabıyla Mundi’de! Standart bir yazılımcılık textbook’unun çok ötesinde olan kitap, okurları yazılımcılığın “arka sokakları”nda bir yolculuğa çıkarıyor. Birçok trik içeren, işin kitabi olmayan yanlarını da gösteren Sokak Kodcusu, “alaylı” bir yazılımcılık kitabı. Orijinal ismi “Sokak Dövüşçüsü”ne gönderme yapan kitabı, ister meraklı ister uzman olun, ilgiyle okuyacaksınız.

Kodlama dünyasındaki sokaklar, birer labirente dönüştüğünde ne yapmalı? Ekşi Sözlük’ün yaratıcısı Sedat Kapanoğlu, namı diğer SSGSokak Kodcusu: Kırılması Gereken Kurallar ve Onları Kırmanın Yolları kitabında, acemi ya da kıdemli her kodcuya bu sokaklarda hayatta kalmanın püf noktalarını açıklıyor. 

Masa başında uykusuz geçirilen saatler, ekip üyelerinin kader arkadaşlığı; üç, beş, yedi, on kupa kahve, revizyonlar ve kodlama… Ekşi Sözlük’ün kurucusu ve ünlü yazılımcısı Kapanoğlu kitabıyla, bu koşturmaca içerisinde kodlama dünyasının labirentlerinde yolunu bulmak isteyenlere rehberlik ederken, hayatta kalmanın teknik yollarını gösteriyor. 

Hem meraklılar hem uzmanlar için…

Sokak Kodcusu, kodlama meraklılarına yoğun derslerin dehlizlerinden ya da teorinin fildişi kulelerinden seslenmiyor. Aksine kodlamanın hem teorisini hem pratikliğini sorgulatan, bir kodcunun dünyasında karşılaşılabilecek hemen her sokağı kurcalayan, ekşi ama lezzetli bir kitap. Orijinal isminin “Sokak Dövüşçüsü”ne gönderme yapması bundan. Kitap, meraklıları için açıklayıcı, uzmanları için düşündürücü bilgiler sunuyor. 

Sokak Kodcusu, siyah ekran üzerindeki yeşil komutlardan gelişmiş yazılım dillerine uzanan bir maceranın –şimdilik– son versiyonu olarak karşınızda!

edebiyathaber.net (9 Mayıs 2024)

Yorum yapın