“Dünden bugüne Can Çocuk kitapları illüstrasyon sergisi” 22 Nisan-17 Mayıs tarihleri arasında

Nisan 21, 2015

“Dünden bugüne Can Çocuk kitapları illüstrasyon sergisi” 22 Nisan-17 Mayıs tarihleri arasında

can_cocuk_logoCan Çocuk ve İstanbul Saint-Michel Lisesi 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı şerefine Can Çocuk Yayınları’nın kuruluşundan bu güne kitaplarına resimleriyle hayat veren çizerlerini büyük bir sergide bir araya getiriyor: Sihirli Bir Dünyaya Açılan Pencere: “Dünden Bugüne Can Çocuk Kitapları İllüstrasyon Sergisi”

Çocuklarımıza ait en özel ve anlamlı bayramlardan biri olan “23 Nisan – Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı” şerefine Can Çocuk ve İstanbul Saint-Michel Lisesi, Can Çocuk Yayınları’nın kuruluşundan bugüne kitaplarına renkleriyle, resimleriyle hayat veren çizerlerini bir seçkide bir araya getiriyor.  Sergi dünün ve bugünün çocuklarını, gençlerini ve yetişkinlerini aynı umutlar çevresinde birleştirmeyi arzuluyor; daha renkli, adil, özgür, neşeli ve yaratıcı bir dünya için.

Erdal Öz’ün 1981 yılında 30 kitapla yola çıkarak kurduğu Can Çocuk dünya çocuk edebiyatının önemli yapıtlarını Türkçemize kazandırırken Türkiye’de çocuk edebiyatının gelişimine öncülük etti. Türk edebiyatının önemli yazarlarını bünyesinde topladı ve bugüne kadar yerli ve yabancı dört yüzü aşkın kitap yayımladı. Yayınevi 30 yılı aşkın bir süredir, her yaştan çocuklar için “Birlikte Okuyalım, Çağdaş Türk ve Dünya Edebiyatı, Klasik Türk ve Dünya Edebiyatı, Destanlar ve Masallar, Heyecanlı Kitaplar, Meraklı Kitaplar, Biyografi, İlk Okuma Kitapları ve Yaratıcı Okuma Dizisi” olmak üzere dokuz ayrı başlık altında eserler yayımlıyor.

Yayınevinin bastığı ilk otuz çocuk kitabı arasında; Pal Sokağı Çocukları, Küçük Kara Balık, Charlie’nin Çikolata Fabrikası, Pippi Uzunçorap, Beyaz Yele, Şişkolarla Sıskalar, Uçan Sınıf gibi eserler vardı. Bugün bu kitaplar, tam anlamıyla birer klasik durumunda ve kuşaktan kuşağa okunuyor. Saint-Michel Lisesi’nin ünlü sergi salonu Jeanne d’Arc’ta bugüne dek yayımlanan bu değerli kitapların kapaklarını ve iç sayfalarını süsleyen 28 sanatçının eserleri sergilenecek. Zihnin ve kalbin rengârenk hafızasını aralayan bu pencere hepimize sihirli bir dünya vaadediyor.

Sanatçılar arasında; An-su Aksoy, Behiç Ak, Burcu Yılmaz, Can Göknil, Canan Barış, Claude Leon, Elif Deneç, Ferit Avcı, Ferruh Doğan, Gözde Bitir, Huban Korman, İsa Çelik, Kutlay Sındırgı, Meltem Şahin, Mert Tugen, Mustafa Delioğlu, Nuray Çiftçi, Özge Ekmekçioğlu, Reha Barış, Saadet Ceylan, Sedat Girgin, Sema Ilgaz Temel, Sernur Işık, Şahin Erkoçak, Tan Oral, Uğur Altun, Vaghar Aghaei, Yusuf Tansu Özel bulunuyor.

Açılış ve kokteyl              : 22 Nisan Çarşamba 2015 saat: 19:00

Sergi süresi                       : 22 Nisan- 17 Mayıs 2015

Adres                                   : Saint-Michel Lisesi Jeanne d’Arc Salonu – Abide-i Hürriyet Cad. no:17 Şişli

 (Metro Osmanbey)

Sergi ziyaret saatleri     : Hafta içi 09:00-17:00 / Cumartesi 10:00-17:00

edebiyathaber.net (21 Nisan 2015)

Yorum yapın