Masthead header

Çocuklar da biyografi okur

Çocukların model alarak öğrendikleri bilinen bir gerçek. Doğru modelle karşılaşan çocuğun yaşam algısı da kuşkusuz doğru yönde şekilleniyor.

Çocuklar için yazılmış biyografi kitapları bu konuda önemli bir görev üstleniyor. Can Çocuk‘un biyografi dizisi, anlatım dili ve duyarlığı ile çocuk edebiyatına önemli katkılar sağlıyor ve aileler için güvenilir bir kaynak olmaya devam ediyor.

Can Çocuk‘un biyografi dizisinde aşağıdaki kitaplar yer alıyor:

Marie Curie ve Atomların Sırrı – Luca Novelli

Nobel Ödülü alan ilk kadın Marie Curie, bu kitapta bize yaşamı, çocukluğu, sevgili kocası, çalışmaları, karşılaştığı engelleri ve bilim insanı olarak ona ün kazandıran başarılarını anlatıyor.

Tek Başına – Roald Dahl

“Bu bölümde, ilk işim nedeniyle Doğu Afrika’ya gitmekteyim.
Ama Afrika’da bile olsa hiçbir işin her anı büyüleyici olamayacağından elimden geldiğince seçici davrandım ve yalnızca unutulmaz saydığım olayları yazıya döktüm. Kitabın, İkinci Dünya Savaşı’nda İngiliz Kraliyet Hava Kuvvetleri (İKHK) mensubu olarak uçtuğum süreyi kapsayan ikinci bölümünde, olayların kimini seçmek, kimini dışarıda bırakmak gerekmiyordu çünkü bu dönemin her anı, en azından benim için tam anlamıyla büyüleyiciydi.”

Ünlüler de Çocuktu – Hikmet Altınkaynak

Ünlü yazarlarımızın çocukluk anılarını bir araya getiren bu kitapta kimler yok ki: Yaşar Kemal, Aziz Nesin, Adalet Ağaoğlu, Necati Cumalı, Mümtaz Zeki Taşkın, Naim Tiralı, Afet Ilgaz, Gülten Dayıoğlu, Adnan Özyalçıner, Kemal Özer, Bekir Yıldız, Mehmet Başaran, Demirtaş Ceyhun, Sulhi Dölek, Buket Uzuner, Yüksel Pazarkaya, Hakkı Özkan… Hikmet Altınkaynak’ın derlediği bu kitabın resimlerini ünlü çizerimiz Ercan Akyol yaptı.

Atatürk Anlatıyor – Adnan Binyazar

Bu kitapta, Mustafa Kemal Atatürk’ün öyküsü anlatılıyor.
Hem de kendi dilinden… Sarışın, mavi gözlü bir çocuk. Zarif, iyi yürekli. Öylesine özgürlük tutkunu ki, dayısının tarlasında kargaları kovmakla başladığı işi ömrünce sürdürüyor. Sonunda işgalci gerçek kargaları yurdumuzdan kovuncaya değin neredeyse soluk almadan savaşıyor. Peki, bunca önemli işinin arasında Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin kurulduğu günü neden çocuklara armağan ediyor? Soruyu bu kitabı okuduktan sonra yanıtlayın…

Louis Braille Görmezlerin Kitap Okumasını Sağlayan Çocuk – Margaret Davidson

Bakalım aşağıdaki harfleri parmaklarınızla dokunarak okuyabilecek misiniz?

Günümüzde görmezler için basılan kitapların neredeyse tamamında Braille Alfabesi kullanılıyor.
Bu kitapta, kendisi gibi görmeyenlerin de okuyup yazabilmesinin yolunu bulan Louis Braille’in öyküsünü okuyacaksınız.

edebiyathaber.net (2 Ağustos 2012)

E-posta adresiniz yayınlanmaz ve paylaşılmaz. Gerekli alanlar yıldız ile gösterilmiştir *

*

*

Ç o k   O k u n a n l a r