Kıvrak zekânın yenemeyeceği dev yok!

Mart 9, 2023

Kıvrak zekânın yenemeyeceği dev yok!

Michael Rosen’ın yazdığı, Ashley King’in resimlediği Akıllı Kızlar Devlere Karşı, 7 ve üzeri yaş grubu için Ümit Mutlu çevirisiyle Tudem Yayınları tarafından yayımlandı.

Tanıtım bülteninden

İngiliz çocuk edebiyatının üretken kalemi Michael Rosen’dan; bir ölçek kurnazlık, azıcık cesaret ve bir tutam da iş bitiricilikle her sorunun üstesinden gelinebileceğini gösteren iki düşündürücü masal: Akıllı Kızlar Devlere Karşı.

Karşımızda ister kocaman bir ayı ister haşmetli bir kral olsun herkesin kendine göre bir zaafı bulunabileceğini hatırlatan kitap, aklın ışığında yürümenin bizi her daim güçlü kılacağını vurguluyor.  

Yazar, yarattığı masal kahramanları aracılığıyla çocuklara; büyük sözü dinlemek, yalanın esiri olmamak ve güçlülere boyun eğmemek gibi kıymetli öğütler vermeyi de ihmal etmiyor.

Arkadaşlarıyla oynamak için evden çıkan küçük Marşa, büyükannesinin sözünü kulak ardı edip ormanın derinliklerinde kaybolunca kocaman, kahverengi bir ayının kaslı pençeleri arasında bulur kendini. Bay Ayı artık canına tak eden ev işlerini görecek birini bulmanın keyfini sürmeye hazırlanırken başına geleceklerden habersizdir. Akıllı Marşa’nın kötü ayıyı dize getirecek mis kokulu, leziz mi leziz bir oyunu vardır. Nitekim Kayla da, Sıkılgan Kral’ı eğlendirmek adına düzenlenen ”En Harika Yalancı” yarışmasında sadece büyük ödülü değil aynı zamanda yüz altın da kazanabileceği dâhiyane bir plan üstünde çalışmaktadır…  

Akıllı Kızlar Devlere Karşı, güçlü sandıklarımızı bazen sadece aklımızı kullanarak yenebileceğimizi gözler önüne seren, iki yüreklendirici masal anlatıyor.

Ashley King’in matrak resimleriyle bütünlenen bu eğlenceli kitap, çocuklara okumayı sevdiren SEN de OKU koleksiyonundaki yerini alıyor.

Tadımlık>>>

edebiyathaber.net (9 Mart 2023)

Yorum yapın