Çocuk, Köstebek, Tilki ve At, “En İyi Kısa Animasyon Film” dalında Oscar kazandı

Mart 16, 2023

Çocuk, Köstebek, Tilki ve At, “En İyi Kısa Animasyon Film” dalında Oscar kazandı

Charlie Mackesy’nin tüm dünyada 8 milyondan fazla satan ve 2021 yılında Mundi Kitap etiketiyle okurla buluşan kitabı Çocuk, Köstebek, Tilki ve At, aynı isimle uyarlandığı kısa animasyon filmle Oscar’a layık görüldü. 

İngiliz sanatçı ve yazar Charlie Mackesy’nin Çocuk, Köstebek, Tilki ve At (The Boy, The Mole, The Fox and The Horse) isimli kitabının aynı ismi taşıyan animasyon uyarlaması, 12 Mart Pazar günü Los Angeles’ta düzenlenen Akademi Ödülleri’nde “En İyi Kısa Animasyon Film” dalında Oscar’a layık görüldü. Apple TV+ ve BBC ortak yapımı olan 30 dakikalık animasyon, Noel zamanı izleyiciyle buluşmuş ve büyük beğeni toplamıştı.

Ödül töreninde konuşan Mackesy, “Ödül inanılmaz, doğruyu söylemek gerekirse nutkum tutuldu ancak insanların kitap ve filmle ilgili tepkileri benim için daha büyük bir ödül,” sözleriyle okur ve izleyicilere içten teşekkürlerini sundu.

Peter Baynton ve Charlie Mackesy’nin yönetmenliği üstlendiği filmin seslendirme kadrosunda Tom Hollander, Idris Elba, Gabriel Byrne ve Jude Coward Nicoll yer alıyor; filmin orijinal müziğinin bestesi ise Isobel Waller-Bridge’e ait. 

Çocuk, Köstebek, Tilki ve At, 2019’da yayımlanmasının ardından Waterstones tarafından yılın kitabı seçilmiş ve İngiliz Kitap Ödülleri’nde “Yılın Kurgu Dışı Yaşam Tarzı Kitabı” için kısa listeye alınmıştı. Tüm dünyada 8 milyondan fazla satan kitap 2021 yılında, Tankut Baler çevirisi ve Mundi Kitap etiketiyle yayımlanmıştı. İlk günden itibaren Türkiye’de de okurlar tarafından yoğun ilgi gören kitap çoksatarlar listelerinde yer almaya devam ediyor.

Çocuk, Köstebek, Tilki ve At, bir bahar günü kırlarda tek başına dolaşmaya çıkan bir oğlan çocuğunun, önce bir köstebekle, sonra da bir tilki ve bir atla tanışıp arkadaş olmasını; konuşa konuşa yürürlerken en yaşamsal sorulara en içten yanıtlarını paylaşmalarını konu ediniyor.

edebiyathaber.net (16 Mart 2023)

Yorum yapın