Masthead header

Charles Dickens’ın aşk mektubu müzayedeye çıkıyor

İngiliz yazar Charles Dickens’ın uğruna 22 yıllık eşini terk ettiği genç sevgilisine aşkını ilk kez itiraf ettiği 1858 tarihli mektup müzayedede satışa sunulacak.

İngiliz edebiyatının başyapıtları arasında gösterilen “Büyük Umutlar,” “Oliver Twist” ve “Kasvetli Ev” gibi romanların yazarı Charles Dickens’ın 1858’de 22 yıllık eşinden genç bir oyuncu için ayrılması, dönemin İngiltere’sinde büyük sansasyon yaratmıştı. Yeni ortaya çıkan bir mektup, Dickens’ın, 10 çocuğunun annesi olan eşi Catherine’i 18 yaşındaki aktris Ellen Ternan için tamamen terk etmeyi düşündüğü sırada avukatına yazdığı satırların ayrıntılarını ortaya koydu. İngiltere’nin Costswolds kentindeki bir evde tavan arasındaki temizlik sırasında bulunan mektup, o tarihlerde 45 yaşında olan Dickens’ın Ellen Ternan’la yaşadığı tutku dolu ilişkiye ışık tutuyor. 

ESKİ EŞE 25 BİN STERLİN
İngiliz Daily Telegraph gazetesinin haberine göre; avukatı Frederic Ouvry’ye 1858 yılı mayıs ayında yazdığı mektupta Dickens, eşinin Ternan’la ilişkisini öğrendiğini açıklayarak, karısına ayrılmak karşılığında 25 bin sterlin vermeyi teklif ettiğini kaydediyor. Dickens, avukatına “Bu miktar, karımı ayrılmaya ve hep sessiz kalmaya razı eder, eminim” diye yazıyor. Mektubu elinde bulunduran Dr. Jackie Sheehan, Telegraph gazetesine yaptığı açıklamada, ünlü yazarın satırlarının hayatının aşkı Ellen için nasıl da her şeyi göze aldığını gösterdiğini söyledi. Dickens’ın mektubunun 27 Eylül’de İngiltere’nin başkenti Londra’da açık artırmayla satılacağı bildirildi. Charles Dickens ve Ellen Ternan, ünlü yazarın 9 Haziran 1870’teki ölümüne kadar birlikte yaşamıştı.

3 Eylül 2012

E-posta adresiniz yayınlanmaz ve paylaşılmaz. Gerekli alanlar yıldız ile gösterilmiştir *

*

*

Ç o k   O k u n a n l a r