Celil Oker’in yeni romanı “Ateş Etme İstanbul”

Temmuz 3, 2013

Celil Oker’in yeni romanı “Ateş Etme İstanbul”

Polisiye edebiyatın tanınan kalemi Celil Oker, Altın Kitaplar Yayınevi‘nce yayımlanan Ateş Etme İstanbul’la okurlarını yeni bir Remzi Ünal macerasına sürüklüyor.

Celil Oker,  Ateş Etme İstanbul romanıyla okurları insan zekâsının sınırlarının test edildiği, sürprizlerle dolu bir maceraya sürüklüyor. Daha önce Bin Lotluk Ceset, Bir Şapka Bir Tabanca, Çıplak Ceset, Kramponlu Ceset, Rol Çalan Ceset, Yenik ve Yalnız, Son Ceset ve Beyaz Eldiven Sarı Zarf adlı yapıtlara imzasını atarak polisiye edebiyatın aranan isimlerinden olan yazarın yarattığı dedektif karakteri Remzi Ünal ise okuyucuların gönlünde taht kurmuştu.

Uzun süredir herhangi bir vaka almadığı için artık paslanmakta olduğunu düşünen Dedektif Remzi Ünal’ın kapısı nihayet çalındığında, karşısında onun bütün “şartlarını” koşulsuz olarak kabul eden bir müşteri adayı vardır. Bu kişi, kayıp hemşire sevgilisini arayan genç Doktor Kemal Arsan’dır. Bir hafta önce sırra kadem basan hemşire Begüm Kalyon ne telefonlara cevap vermektedir ne de onu bir gören olmuştur. Evinde ise in cin top oynamaktadır.

Araştırmalarına kayıp hemşirenin yakın çevresini sorgulayarak başlayan Remzi Ünal, onun bir şeylerden çok korktuğuna kanaat getirir ve samimi arkadaşlarından birinin evinde saklandığından şüphelenerek oraya gider. Karşısında sıradan bir kayıp vakasını planlı bir cinayet davasına dönüştüren alışılmadık bir manzara vardır: Kalbinden tek kurşunla vurularak öldürülmüş genç bir adamın cesedi. Gördüğü bu manzaradan daha da şaşırtıcı olan şey ise maktulün kimliğidir…

edebiyathaber.net (3 Temmuz 2013)

Yorum yapın