Otonom Yayıncılık’tan Gilles Deleuze sözlüğü

Haziran 19, 2023

Otonom Yayıncılık’tan Gilles Deleuze sözlüğü

Robert Sasso ve Arnaud Villani hazırladığı Gilles Deleuze Sözlüğü adlı çalışma Otonom Yayıncılık tarafından İrem Güven çevirisiyle yayımlandı.

Tanıtım bülteninden:

Gilles Deleuze’ün felsefesinde, bireyler ve gruplar gibi, kavramlar da kompozisyonlarını sürekli değiştiren farklılaşma çizgilerinden oluşur. Bu felsefenin baş döndürücü kavram yaratımı, aynı kavramın başka başka terimlerle ifade edilmesine yol açar. Bazen de ifade edilen kavramın anlamı esner ve başka kavramlarla başka kompozisyonlar oluşturur. Üstelik bunların hepsi aynı anda olur. Bu durumda, kavram ile tanımı bile mutlu bir beraberlik içinde değilken, kavram ile kelimenin nasıl bir mutlu beraberliği olabilir ki? Böyle bir beraberliği varsaymadan, bir felsefenin sözdağarını oluşturmak hâlâ mümkün olabilir mi? Olabilir.

Gilles Deleuze Sözlüğü, Deleuze’ün kavramlarının içkin dinamizmini, onları tanımlama çabasının önünde bir engel olarak görmek şöyle dursun, kaynaklarını bu dinamizmde bulan bir kavram haritacılığı örneği sunuyor. Kavramları, kapsamları peşinen sınırlanması gereken nesneler gibi görmüyor, onları daima varyasyonların bir kompozisyonu olarak ele alıyor. Deleuze’den biliyoruz ki, nasıl?, nerede?, hangi durumda?, kim?, ne zaman? soruları, nedir? sorusunu hiç de ortadan kaldırmaz. Hatta bu sorunun yanıtlanabilmesinin gerçek koşulları yalnızca onlardır. Tüm bu sorular kavramlar için de istisnasız geçerlidir. İşte elinizdeki sözlük, bunun da yeterli bir kanıtı olabilir.

Hazırlayanlar

Roberto Sasso, Université de Nice-Sophia Antipolis’te felsefe hocalığı yaptı. Georges Bataille, le système du non-savoir kitabının yazarıdır.

Arnaud Villani felsefe hocası ve şairdir. İlk kitabı L’ouverture de l’existant (1984) Kafka üstüneydi. Daha sonra Deleuze’ün yapıtıyla ilgilenmeye başladı. La guêpe et l’orchidée (1999) ve Logique de Deleuze (2013) kitaplarını yazdı. İngiliz filozof Alfred North Whitehead ve Parmenides’in eserlerini Fransızcaya çevirdi. Diğer kitapları: Précis de philosophie nue (2005), Petites meditations sur la vie et la mort (2008) ve Court traité du rien (2009).

edebiyathaber.net (19 Haziran 2023)

Yorum yapın