Masthead header

Biyografisi yeniden mi yazılacak?

Sylvia Plath’in babası Otto Plath’in Alman sempatizanı olduğu gerekçesiyle FBI tarafından araştırıldığı ortaya çıktı. Baba Plath için yazılan rapor, ünlü şairin edebiyat dünyasına da ışık tutuyor.

FBI’ın I. Dünya Savaşı sırasında, Alman sempatizanı olduğu gerekçesiyle Sylvia Plath’in babası Otto Plath hakkında araştırma yaptığı ortaya çıktı. Baba Plath’in “marazi bir yaratılışa” sahip olduğunun belirtildiği belgelerin, kariyeri boyunca depresyonla mücadele eden ve ünlü şiir derlemesi Daddy ’de babasından esinlenen Sylvia Plath’in yazın dünyasına da ışık tutacağı düşünülüyor. Otto Plath hakkındaki FBI belgeleri, ekim ayında Indiana University Bloomington’da düzenlenecek Sylvia Plath konulu bir konferansta açıklanacak.

Plath uzmanları, başarılı bir bilim insanı olarak kabul edilen baba Plath’in FBI tarafından araştırıldığı daha önce bilinmediğinden, yeni gün yüzüne çıkan belgeleri büyük bir buluş olarak nitelendirdi. Uzmanlardan biri “Kalbim yerinden oynadı” demeye kadar götürüyor işi. Belgeleri ortaya çıkaran akademisyen Peter K. Steinberg, “Kuşkusuz insanların çoğu bu belgeleri, Sylvia’yı sıkıntıya düşüren koşulların kanıtı olarak okumak isteyeceklerdir” dedi. Sylvia Plath’in biyografisi üzerinde çalışan Heather Clark ise “Belgeler, bir bakıma Plath’e de geçen çalışkan ve yoğun göçmen iş etiğini aydınlatıyor.” dedi.

Kaynak: taraf.com.tr (19 Ağustos 2012)

E-posta adresiniz yayınlanmaz ve paylaşılmaz. Gerekli alanlar yıldız ile gösterilmiştir *

*

*

Ç o k   O k u n a n l a r