Bernhard Schlink’ten entrika, gerilim ve tutku dolu bir polisiye

Ekim 27, 2022

Bernhard Schlink’ten entrika, gerilim ve tutku dolu bir polisiye

Bernhard Schlink’in “Gordiyon Fiyongu” adlı romanı, Atilla Dirim çevirisiyle İletişim Yayınları tarafından yayımlandı.

Tanıtım bülteninden

Genç avukat Georg Polger, Almanya’daki monoton hayatından sıkılıp Güney Fransa’da serbest çevirmen olarak çalışmaya karar verir. Fransa’da tanıştığı Mösyö Bulnakof’tan aldığı yeni iş ve aşk sarhoşluğuyla bağlandığı yeni sevgilisi Françoise, onu çözmeye çalıştığı sırlarla dolu bir maceraya sürükler. Fransa’dan Amerika’ya uzanan çözümsüz bir ilişkiler yumağının ortasında kalan Polger, ülkeler arasında mekik dokurken entrika, heyecan ve gerilim dolu bir hayat ritmine yakalanır.

Yaşayan en önemli polisiye yazarlarından Bernhard Schlink’e Alman Polisiye Yazarlar Birliği Ödülü’nü kazandıran Gordiyon Fiyongu okuru soluksuz bırakacak bir roman.

“Bernhard Schlink, çağımız bireyinin karmaşasını, utanç ve suçluluk duygusunu olağanüstü etkileyici biçimde anlatan yazarlardan biridir.”
FRANK FINLEY

“Çağdaş Alman edebiyatının ciddi, zor ve sıkıcı olduğuna dair kanıyı Bernhard Schlink kırmıştır.”
BARBARA HONRATH

Kitaptan bir bölüm okumak için tıklayın.

Bernhard Schlink

6 Temmuz 1944’te Alman bir baba ve İsviçreli bir annenin çocuğu olarak Bielefeld yakınlarındaki Bethel kasabasında dünyaya geldi. İki yaşından itibaren Heidelberg’de büyüyen Schlink, Berlin Özgür Üniversitesi’nde hukuk eğitimi aldı. 1988’de Kuzey Ren-Vestfalya eyaletinin anayasa yargıçlığına getirildi ve 1992’de Humboldt Üniversitesi’nde Kamu Hukuku ve Hukuk Felsefesi profesörü oldu. Yazarlık hayatına dedektiflik romanları yazarak başlayan Schlink, 1989’da Gordiyon Fiyongu kitabıyla Almanca Polisiye Yazarlar Ödülü’nü, 1992’de ise ilkini Walter Popp’la yazdığı, sırasıyla Selb’in Yargısı, Selb’in Hilesi ve Selb’in Ölümü isimli kitaplardan oluşan Özel Dedektif Selb’in Serüvenleri serisinin ikinci kitabıyla Bochum Polisiye Arşivi’nin Alman Polisiye Roman Ödülü’nü aldı. Otuz dokuz dile çevrilen Okuyucu isimli kitabıyla ise 1997’de Grinzane Cavour Ödülü, Laure Batallion Ödülü, Hans Fallada Ödülü, Abendzeitung Yılın Yıldızı Ödülü’nü, 2000 yılında Alman Protestan Kütüphaneleri Birliği Protestan Kitap Ödülü’nü aldı. Yaz Yalanları, Aşk Kaçışları, Hafta Sonu, Eve Dönüş, Der Andere (Öteki) isimli eserleri de bulunan Bernhard Schlink, yaşamını Bonn ve Berlin’de sürdürmektedir.

edebiyathaber.net (27 Ekim 2022)

Yorum yapın