“Ben Okurum”un yeni bölüm konuğu Fuat Sevimay

Aralık 17, 2021

“Ben Okurum”un yeni bölüm konuğu Fuat Sevimay

Deniz Yüce Başarır, storytel.tr sponsorluğunda hazırladığı podcast serisi “Ben Okurum”un yeni bölümünde yazar ve çevirmen Fuat Sevimay’ı ağırlıyor.

Nobel Edebiyat Ödülü sahibi Portekizli yazar Jose Saramago’yu ve yazarın sinemaya da uyarlanan Körlük adlı romanını konuşan ikilinin sohbeti romanla başlayıp giderek genişleyen bir çerçevede devam ediyor. Saramago’nun romanda anlattıklarının COVID-19 pandemisi sürecinde de yaşandığına dikkat çeken Fuat Sevimay “Otorite, dünyanın farklı ülkelerinde, sanki salgınla birlikte bizleri bir yere kapatmaktan bir anlamda da hoşnut gibiydi,” diyor fakat eklemeyi de ihmal etmiyor: “Körlük, çok farklı düzlemlerde akan, birkaç meseleyi birden farklı alt katmanlarda işleyen bir roman. Sadece bir salgın romanı olarak tanımlanamaz.” 

Deneyimli yayıncı Deniz Yüce Başarır’ın sohbetle bilgiyi buluşturan podcast serisi “Ben Okurum”un yeni bölümünde, 1998 yılında Nobel Edebiyat Ödülü’nü kazanan Portekizli yazar Jose Saramago’nun sinemaya da uyarlanan romanı Körlük var. Bilinmeyen bir ülkede başlayan bir körlük salgını sırasında bir göz doktoru ve onun, çevresindeki herkesin aksine, kör olmayan eşinin merkezinde durduğu romanda, insanoğlunun zaafları, şiddete eğilimi, acımasız yanları irdeleniyor. Deniz Yüce Başarır, dünya edebiyatının metaforlarla yüklü bu önemli eserini, yazar ve çevirmen Fuat Sevimay ile konuşuyor. İkilinin sohbeti de salgınlardan edebiyata, insanların birbirine körlüğünden romanın karakterlerine kadar geniş bir çerçevede ilerliyor ve romandan Başarır’ın seslendirdiği bölümlerle zenginleşiyor.

Körlük için “Derdini böyle ironiyle anlatan romanları çok seviyorum. Çok bildiğimiz bir şeyi, ‘durun ben size bir şey yapacağım, biraz da eğleneceğiz,’ diyen bir yazara hayranım,” diyen Fuat Sevimay, Jose Saramago’nun çevirmen olarak kendisini heyecanlandıran bir yazar olduğunu da söylüyor: “Keşke Portekizce bilsem de, on satırını falan çevirsem.” İnsanın gerçek tavırlarının ve duygularının olumlu ya da olumsuz anlamda, zor zamanlarda ortaya çıktığını söyleyen Sevimay, “Konfor alanlarında hepimiz çok ahlaklıyız, çok vicdanlıyız, çok entelektüeliz, çok iyiyiz. Ama ne zaman ki bir zorlukla karşılaştık, insanın ikiyüzlülüğü, fevkalade muğlak tarafı, diğerlerini umursamayan tarafı, zaafları birden ortaya çıkıyor. Saramago sanırım bunları hatırlatmaya çalışıyor bize,” diyor. 

Roman karakterleri hakkında da konuşan Fuat Sevimay, “Göz doktorunun eşi bütün roman boyunca kör olmayan tek karakterdir, bir anlamda evrenin dişil aklıdır o kadın,” yorumunu dinleyicilerle paylaşıyor.
Yayıncılık dünyasının deneyimli ismi Deniz Yüce Başarır, “Ben Okurum” adlı podcast serisinin her bölümünde farklı bir konukla birlikte farklı bir kitaba odaklanıyor. Kitaplar üzerine bir arkadaş sohbeti tadında ilerleyen ve aynı zamanda bilgilendiren podcast’te Başarır, kitabın ona hissettirdiklerini anlatırken yazarıyla ilgili anahtar niteliğinde bilgiler vermeyi de ihmal etmiyor. Storytel Türkiye’nin sponsorluğunda hazırlanan “Ben Okurum”un tüm bölümlerine Storytel, Spotify, Apple Podcasts, Podtail, CastBox ve Simplecast’ten ulaşılabilir.

edebiyathaber.net (17 Aralık 2021)

Yorum yapın