“Ben Okurum”un yeni bölüm konuğu Başar Başaran

Mayıs 12, 2022

“Ben Okurum”un yeni bölüm konuğu Başar Başaran

Deniz Yüce Başarır, storytel.tr sponsorluğunda hazırladığı podcast serisi “Ben Okurum”un yeni bölümünde senarist ve yazar Başar Başaran’ı ağırlıyor.

Başarır ile Başar Başaran, 19. yüzyılın edebiyat yıldızı Charles Dickens’ı ve hem sinema hem de dizi uyarlamaları yapılan unutulmaz romanı Büyük Umutlar’ı konuşuyor. Başar Başaran, insanın kendi hayatını sorgulaması için bir başlangıç romanı olduğunu söylediği Büyük Umutlar’ın birçok uyarlamasının olmasının sebebini “Romanın dramatik unsurlar sağlama açısından o kadar verimli bir tarafı var ki! Neresinden tutsan orasından film olabilecek öğeler taşıyor, çatışmalar taşıyor,” diye açıklıyor. Başaran “Çok şefkatli bir yazar” dediği Dickens içinse “Dickens’ın dünyası hakikaten çok geniş bir dünya. Bir filmle, bir diziyle anlatılamayacak kadar geniş,” yorumunu yapıyor. 

Başarır ve Başar Başaran, 19. yüzyılın edebiyat yıldızı Charles Dickens’ın, edebiyat tarihçileri tarafından roman tekniği açısından en başarılı romanı olarak kabul edilen Büyük Umutlar’ı sadece edebi açıdan değil, romanın sinema ve dizi uyarlamalarına da uzanarak konuşuyor. Edebiyat ve sinemaseverler, Pip’in çocukluktan yetişkinliğe aynı zamanda da yoksulluktan beyefendiliğe evriliş hikâyesine farklı bir gözle bakma imkânı buluyor. Başarır’ın her zamanki gibi romandan okuduğu bölümler de dinleyenlere eşlik ediyor.

Bölüm konuğu Başar Başaran Dickens’ın ürettiği Viktorya döneminde gelecekle geleneğin anaforunda yaşanıyor. Ve geleneğe tutunulmaya çalışılan yerde, geleceğin de vaadi büyükse, bireyselleşmenin vaadi büyükse ortaya kocaman bir riya çıkıyor. Dickens bize kocaman bir riyanın içinde yaşayan bir cemiyet tasvir ediyor,” diye anlatıyor. Yazı disiplini olarak edebiyatla sinemanın en çok ayrıştığı yerlerden birinin diyalog olduğuna dikkat çeken Başaran Dickens çok iyi bir diyalog yazarı, çok iyi bir karakter tanımlayıcısı. Müthiş üç boyutlu, çizdiği bütün karakterler insanda kalıyor. Onlarla tanışmışsın, belleğinden kazıyamazmışsın, onları görmüşsün gibi. Kuvvetini buradan aldığını düşünüyorum. Ama en büyük sac ayağını, üç ayağından bir tanesini toplumsallığına yaslıyor karakterin. Bireysel dramını mutlaka toplumsallığıyla ilişkilendiriyor,” diye devam ediyor. 

Başar Başaran, Büyük Umutlar’ın en can alıcı noktasına ise “Bu romandan tek cümle çıkaracak olsak, nedir? Hak etmediği bir şeyin bir insana verilmesi, aslında ona bir cezadır. Yani mahkumun ayağından çıkardığı prangayı, Pip kendi ayağına takıyor,” sözleriyle değiniyor. 

Yayıncılık dünyasının deneyimli ismi Deniz Yüce Başarır, “Ben Okurum” adlı podcast serisinin her bölümünde farklı bir konukla birlikte farklı bir kitaba odaklanıyor. Kitaplar üzerine bir arkadaş sohbeti tadında ilerleyen ve aynı zamanda bilgilendiren podcast’te Başarır, kitabın ona hissettirdiklerini anlatırken yazarıyla ilgili anahtar niteliğinde bilgiler vermeyi de ihmal etmiyor. Storytel Türkiye’nin sponsorluğunda hazırlanan “Ben Okurum”un tüm bölümlerine Storytel, Spotify, Apple Podcasts, Podtail, CastBox ve Simplecast’ten ulaşılabilir.

edebiyathaber.net (12 Mayıs 2022)

Yorum yapın