Masthead header

Başkalarının hayatını yaşayan “biz”

Yaşananlara dışarıdan bakmayı öğrendiğimiz gün,

kendi hayatımız bile yabancı olur ya hani…

O başkasının hayatıdır, siz aynadaki aksinizle karşılaşana kadar!

2011 yılında Can Yayınları okuruna  Adadaki Ev adlı romanıyla selam eden Nilüfer Kuyaş, bu kez 2004 Memet Fuat Deneme Ödül’nü kazanmış deneme kitabı olan Başka Hayatlar ile aramızda… Meslek hayatına gazetecilikle başlayan Kuyaş, 90’lı yılların popüler kültür dergisi E’de bir çok deneme yazdı. Yazarın ilk kitabını da oluşturan bu yazıların her biri kültür-sanat ve edebiyatı sevdirecek türden birer eser.

Nilüfer Kuyaş’ın denemeleri, türünün klişelerinden çok uzak, kolay okunan, akıcı ve yaşayan yazılar…. Cemal Süreya’dan Modigliani’ye, Puşkin’den Joyce’a, Enis Batur’dan Fazıl Say’a, pek çok sanatçının izini sürüyor Kuyaş. Onların hayatlarından anekdotlarla ele aldığı kültürel konuları renklendiriyor. Kimlik sorunu, insan yaşamının edebiyattan, felsefeden ve müzikten gün geçtikçe uzaklaşması; kadın özgürlüğü ve kentlilik, Kuyaş’ın çoğunlukla üzerinde durduğu konular. Yazarın bilgi birikimi, bu birikimin yalınlıkla denemelere yansıması Başka Hayatlar’ı kılıyor.

Edebiyatçılar, sonsuz olasılıklara aık “başka hayatlar”ı hayal eder, okur da o hayallerin içinde kendi aynasını bulur. Nilüfer Kuyaş, edebiyat labirentinin bütün yollarına cesurca girerken okurunu da peşinden sürüklüyor!

 

NİLÜFER KUYAŞ

NİLÜFER KUYAŞ, İstanbul’da doğdu, Robert Koleji’nde okudu. ABD’de felsefe lisansı aldığı Wellesley College’den mezun oldu. Boğaziçi Üniversitesi’nde sosyal psikoloji mastırı yaptı. Londra’da BBC’de radyo program yapımcısı ve sunucu olarak çalıştı. Türkiye’de kısa bir dönem televizyon programı yayınladı. Sabah, Milliyet ve en son Taraf gazetelerinde köşe yazarlığı yaptı. İlk kitabı Başka Hayatlar 2004 yılında Memet Fuat Deneme Ödülü’nü kazandı. İlk romanı Yeni Baştan 2007’de yayımlandı. 2011’de ikinci romanı Ada’daki Ev okurla buluştu.

edebiyathaber.net (31 Ağustos 2012)

E-posta adresiniz yayınlanmaz ve paylaşılmaz. Gerekli alanlar yıldız ile gösterilmiştir *

*

*

Ç o k   O k u n a n l a r