Masthead header

“Güneşten De Sıcak” çıktı

“Bizi derinden sarsan olaylar hakkında konuşma içgüdüsü, suçlular kadar azizlerde de vardır. Doktor Crippen nasıl cinayeti işlediği yere tekrar gitmek ihtiyacını duyduysa, Aziz Yuhanna ve Aziz Lukas da kendilerini İncil’lerini yazmak zorunda hissetmişlerdir.”

Arka Kapaktan:

J. Mario Simmel, 12 Eylül darbesi sonrasında kitaplarının Türkiye’de yayımlanmasına uzun sure izin vermemişti.

Yazar bu kez, karşımıza farklı bir gerilim öyküsüyle çıkıyor. Hollywood’da senaryo yazarlığı yapan James Elroy Chandler, beynindeki bir tümör yüzünden yakında öleceğini öğrenir. Çok az zamanı kalmıştır ve o an şunu fark eder: Hayatından bıkmıştır. Yaşadığı senaryoyu ölmeden değiştirmek için sahte bir kimlikle yeni bir ülkeye kaçmayı planlar. Fakat hastalığı onu çoktan etkisine almaya; onu yalan söylemeye ve hırsızlığa itmeye başlamıştır. Zihninde yeni beliren bir soru vardır: Eğer bir gelecek yoksa ahlaklı olmak neye yarar?

Güneşten de Sıcak, sizleri mutlak bir sona doğru yolculuk ederken kafasında beliren seslerle savaşmaya devam eden bir adamın sürükleyici serüvenine davet ediyor.

J. Mario Simmel

7 Nisan 1924’te Viyana’da doğdu. Avusturya ve İngiltere’de büyüdü. Kimya mühendisliği eğitimi aldıktan sonra, 1943’ten II. Dünya Savaşı’nın sonuna kadar araştırma görevlerinde bulundu. Savaştan sonra, Amerikan askeri hükümeti için çevirmen olarak çalıştı ve Viyana’da yayımlanan Welt am Abend gazetesinde yazılar ve öyküler yayımladı. 1950’den sonra resimli Quick dergisinde muhabir olarak çalıştı. Pek çok roman ve senaryo kaleme aldı. Romanlarının çoğu, 60’larda ve 70’lerde başarıyla sinemaya uyarlandı. Aralarında BM Yazarlar Derneği’nin “Award of Excellence” ödülü de dahil olmak üzere pek çok ödül kazandı. 1 Ocak 2009’da yaşamakta olduğu İsviçre’nin Zug kentinde öldü.

edebiyathaber.net (1 Eylül 2012)

E-posta adresiniz yayınlanmaz ve paylaşılmaz. Gerekli alanlar yıldız ile gösterilmiştir *

*

*

Ç o k   O k u n a n l a r