“Göz Alıcı Davet Sofralarının İncelikleri” raflarda

Haziran 17, 2022

“Göz Alıcı Davet Sofralarının İncelikleri” raflarda

Zeynep Köksal Yaykıran’ın “Göz Alıcı Davet Sofralarının İncelikleri” adlı kitabı Doğan Solibri etiketiyle yayımlandı.

Tanıtım bülteninden

İş insanı ve yazar Zeynep Köksal Yaykıran’ın kaleme aldığı, Davet Sofraları kitabı evde verilecek yemek davetlerini vazgeçilmez hale getirmek için lezzetle birlikte görselliğin de ön planda olduğu pek çok tarif ve püf noktalarını içeriyor. Doğan Solibri tarafından yayınlanan kitap, içeriği ve fotoğraflarıyla göz alıcı davet sofraları için nitelikli öneriler sunuyor.

Davet Sofraları’nda özellikle evde verilecek olan davetlerde 8 kişiye göre yapılabilir pratik, lezzetli ve birbiriyle uyumlu tarifler yer alıyor. Kitapta, her ay için 10 farklı sebze, meyve ve et yemeklerinden oluşan bir yemekli davet menüsü de bulunuyor. Her mevsimde raflarda yer alan taze sebzelere göre hazırlanan menüler, yemeklerin birbiriyle uyumunun yanı sıra, dengeli beslenme esasları da gözetilerek kaleme alınmış. Tüm menüler; 1 çorba, 4-5 soğuk meze, 1 sıcak meze, 1 ana yemek + yan yemek ve son olarak da tatlı servisi içeriyor. Zeynep Köksal Yaykıran, okuyucunun yemekleri hangi sırayla pişirebileceği, böylelikle soğuk yemekleri taze, sıcak yemekleri ise soğutmadan nasıl sunabileceği konusunda her menüde önerileriyle yol gösteriyor. Özellikle yeni evli çiftlerin ve evinde misafir ağırlamaya alışık olmayanların yardımına yetişecek olan Davet Sofraları; uyumlu, pratik menüler sunarken aynı zamanda farklı masa düzenleri ile de okuyucuya ilham vermeyi hedefliyor.

Yazar Zeynep Köksal Yaykıran, kendi çocukluğunda evinde her ay düzenli olarak kalabalık davetler olduğunu, davetlilerin her defasında büyük bir memnuniyet ve keyifle ayrıldığını hatırlıyor.

Yaykıran, “Annem inanılmaz zevkli, güzel, şık sofralar hazırlardı. Yurt dışından taşıdıkları bin bir çeşit takım ile ikramlar yapılırdı. El işi örtüler, el boyaması tabaklarda servis edilen yemekler görüntüleri kadar şık ve lezzetli olurdu. O zamanlar dışarıda yemek davetleri verilmezdi. Misafirler hep evde ağırlanırdı. Doğduğum evde belki yüzlerce defa uluslararası pek çok heyetin ağırlandığını gördüm. Çocukluğumdan kalan bu alışkanlığımı, sofra adabını, farklı lezzetleri ve yıllar içinde gelişen damak zevkimi de bu kitaba aktarıyorum. Uzun yıllar yurt dışında yaşadım; aynı zamanda gerek iş gerekse turistik amaçlı çıktığım seyahatlerde edindiğim farklı lezzetleri Türkiye’ye uyarlıyorum. Mutfak benim için her zaman hobi alanı, sınırsız yaratıcılık ve aynı zamanda klasik lezzetlerin yaratılma atölyesi iken; davet sofraları, dostlarla bir araya geldiğimiz, iş görüşmeleri yaptığımız, insanları yakından birebir tanıma imkânı yakaladığımız ortamlar. Hele ki insanları evimizde ağırlıyorsak, bu birliktelikler çok daha sıcak ve mutlu geçiyor. Hiçbir restoran insanın evinin yerini tutmuyor” diye anlatıyor.

Davet Sofraları, Zeynep Köksal Yaykıran’ın yazdığı ikinci yemek kitabı. İlk yemek kitabı bebek ve çocuk beslenmesi üzerine olan Eline Sağlık Anneciğim ismini taşıyor.

Tadımlık>>>

Yazar hakkında

Ankara doğumlu Zeynep Köksal Yaykıran, Bilkent Üniversitesi Turizm ve Otel İşletmeciliği mezuniyetini takiben Londra European Business School ve Webster University’de, sırasıyla, girişimcilik ve işletme masterları yapmıştır. 2018 yılı Şubat ayında İş Bankası Kültür Yayınları tarafından bebek ve çocuk beslenmesi üzerine ‘Eline Sağlık Anneciğim’ isimli kitabı yayımlanmıştır. “Zeynep_ile_evde_yemek” adı ile instagramda yemek tarifleri paylaşmakta ve “Zeynep ile Evde Yemek” YouTube kanalında yemek videoları yayınlamaktadır. Yaykıran, Ankara merkezli Pet Holding ve iştiraklerinin Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı görevlerini yürütmekte, aynı zamanda Köksal Eğitim Vakfı Başkanlığı yapmaktadır. Yaykıran ilk kitabının telif hakkını Köksal Eğitim Vakfı’na bağışlamıştır. ‘Davet Sofraları’ kitabının telifi ve yemek paylaşımları aracılığıyla elde edeceği tüm geliri Köksal Eğitim Vakfı’na bağışlamayı hedeflemektedir. Zeynep Köksal Yaykıran, 2020 yılında Fortune Dergisi tarafından Türkiye’nin en güçlü 50 iş kadını arasında gösterilmiştir. TÜSİAD, TÜKAL gibi pek çok sivil toplum kuruluşunda aktif görev almaktadır. Evli olup Rauf ve Sinan’ın annesidir.

Yüzme ve koşu sporları ile ilgilenmekte, master takımlarında ve bireysel olarak yüzme ve koşu yarışlarına katılmaktadır. Seyahat etmek, yeni yerler yeni tatlar keşfetmek, şiir yazmak, çocuk hikâyeleri yazmak, sanat müzesi gezmek ve kitap okumak hobileri arasındadır. Yazarın Sayfası 

edebiyathaber.net (17 Haziran 2022)

Yorum yapın