Bambaşka iki kadının dokunaklı hikâyesi

Haziran 23, 2023

Bambaşka iki kadının dokunaklı hikâyesi

Prosper Mérimée’nin Arsène Guillot adlı kitabı, Neslişah Leman Başaran Lotz çevirisiyle Can Yayınları tarafından yayımlandı.

Tanıtım bülteninden

Trajik ve tutkulu bir aşk hikâyesinden çok, zorlayıcı bir ahlak ve tutku ikileminin öyküsü Arsène Guillot, Can Yayınları’nın haziran kısa klasiği. 

Fransız yazar ve arkeolog Prosper Mérimée, Bizet’nin ünlü operasına ilham olan Carmen romanıyla tanınsa da, Arsène Guillot, André Gide’in en sevdiğidir. Gençlik ve güzellikleriyle benzer, yaşamöyküleri ve ait oldukları toplumsal kesimle bambaşka iki kadının dokunaklı hikâyesidir Arsène Guillot.
 
Varlıklı ve güzel Madam de Piennes, kilisede gördüğü perişan vaziyetteki genç Arsène Guillot’ya yardım etmek, onu sağlığına kavuşturmak için elinden geleni yapar. Kucak açtığı genç kadına merhametle bağlanan Madam de Piennes, bir yandan ona korkunç bir ihanette bulunduğu hissiyle, yaptığı iyiliklerin ahlakını sorgulayacak duruma gelir. Aralarına bir erkeğin girmesiyle alabora olan iki genç kadının hikâyesi, trajik ve tutkulu bir aşk hikâyesinden çok, zorlayıcı bir ahlak ve tutku ikileminin öyküsüdür. 

#kısaklasikler #fransızklasikleri #aşk #intihar #merhamet #keder #ihanet

PROSPER MÉRIMÉE, 1803’te, Paris’te, entelektüel birikimi yüksek bir burjuva ailede doğdu. Anne babası ressam ve sanat öğretmenleriydi. Mérimée hukuk eğitimi görmesine karşın daha çok yabancı dillere ve edebiyatlara ilgi duyuyordu; roman yazarı Stendhal’la kurduğu yakın dostluk da onu edebiyata yönelmeye teşvik etti. Rusça öğrenip Puşkin, Gogol gibi Rus yazarların eserlerini çevirdi. On dokuz yaşında ilk oyunu Cromwell‘i yazdı. Sir Walter Scott’la başlayan tarihî roman furyasından esinlenip bir köylü ayaklanmasını konu aldığı otuz altı sahnelik La Jacquerie’yi yazdı. Tarzının belirleyici özelliklerini en iyi yansıttığı eserleri oyunlarının yanı sıra kısa romanları oldu, hatta Fransız edebiyatına kısa roman türünü tanıtan yazar olarak anılmaya başladı. İspanya’da tanıştığı Montijo kontesiyle ömür boyu süren bir dostluk kurdu ve kontesin kardeşi 1853’te Fransa imparatoriçesi olunca, saray çevrelerinde tanındı, senatör atandı. En bilinen eserlerinden, Bizet’nin aynı adlı operasına konu olan Carmen‘i yine kontesten dinlediği bir hikâyeden esinlenerek yazdı. 1830-1860 yılları arasında Fransa tarihî anıtlarının müfettişliğini yaptı ve Notre-Dame’ın restorasyonunda görev aldı. George Sand’la birlikte 16. Yüzyılda yapılmış freskler buldu ve bunları Paris’teki Ulusal Ortaçağ Müzesi’ne kazandırdı. III. Napoléon’un devrilmesiyle Cannes’a yerleşti ve 1870’te öldü.
 
NESLİŞAH L. BAŞARAN LOTZ, 1978’de İstanbul’da doğdu. Felsefe ve tarih eğitimi aldı. Çağdaş tarih ve siyaset bilimi alanlarındaki doktorasını eş zamanlı olarak Strasbourg Üniversitesi ve Marmara Üniversitesi’nde 2014’te tamamladı. 2015’ten beri Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde öğretim üyesi. 2004’ten beri Fransızca ve İngilizceden dilimize çeviri yapıyor. Yayımlanan çeviri kitapları arasında New York: Bir Kent TarihiLaiklik, Demokrasi, Kürt Sorunu ve İslamSSCB Çözülüşe Girerken / Anayasa Program Tüzük ve George Sand’ın Lavinia‘sı bulunmaktadır.

edebiyathaber.net (23 Haziran 2023)

Yorum yapın