“Zekânın Bilimi ve İdeolojisi” yayımlandı

Temmuz 10, 2020

“Zekânın Bilimi ve İdeolojisi” yayımlandı

Ken Richardson’ın “Zekânın Bilimi ve İdeolojisi: Genler, Beyin ve İnsanın Potansiyeli” adlı kitabı, Mehmet Doğan çevirisiyle Koç Üniversitesi Yayınları tarafından yayımlandı.

Tanıtım bülteninden

Britanyalı psikolog ve yazar Ken Richardson tarafından kaleme alınan “Zekânın Bilimi ve İdeolojisi”, insanları gen tabanlı bir hiyerarşiye yerleştiren ve insan beynini derecelendiren bakış açısını tartışırken; genler, beyin ve zekâ alanlarındaki son ilerlemelerin zafiyetlerini ele alıyor.

Zekâyı aramaya sinir sisteminin mikro patikalarında başlayan Ken Richardson, değişken çevrelere uyum sağlamak için esneklik, işbirliği ve iletişimin yasalaştığı dinamik bir sistemle karşılaşıyor. Genlerin efendi konumunu yitirdiği, işbirliği ve kültürün sonuç değil bağlama dönüştüğü bu bilişsel evrim ortamında sinir sistemimiz diğerlerinin sinir sistemine öylesine bağlanıyor ki sınıflı ve hiyerarşik mevcut toplum kadar olası bir başka seçenek daha ufukta beliriyor: Katılımcı, eşitlikçi, kapısı herkese açık bir dünya!

“Zekânın Bilimi ve İdeolojisi”, olumlu alternatifin hayata geçmesini engelleyen kuvvetlerin farkına varmanızı sağlayacak, genetiğe ve beyne yönelik indirgemeci bakışı sorgulatacak, kaderciliği ve karamsarlığı defetmeye yardımcı olacak. Yazarın dediği gibi “önümüzdeki görev zorlu, fakat insanlık tarihi bu tür ideolojilerin alaşağı edildiği örneklerle dolu!”

edebiyathaber.net (10 Temmuz 2020)

Yorum yapın