Ayvalık Uluslararası Film Festivali’nden “Yeni Bir…” ödül sürprizi

Ağustos 20, 2022

Ayvalık Uluslararası Film Festivali’nden “Yeni Bir…” ödül sürprizi

Bu yıl 16 – 21 Eylül tarihleri arasında gerçekleşecek Ayvalık Film Festivali’yle ilgili detaylar yavaş yavaş ortaya çıkıyor. Festivalin afişi sinemaseverlerle paylaşılırken, festival kapsamında verilecek yeni ödül kategorisinin duyurusu da yapıldı. “Yeni Bir…” başlığıyla verilecek ödül, o yıl içinde kamera önünde ya da arkasında, sinemanın herhangi bir alanında gösterdiği başarıyla dikkatleri çeken, kariyerinin başındaki bir isme verilecek.

Festivallerin, düzenlendiği şehirle bağının farkında olarak yola çıkan Ayvalık Uluslararası Film Festivali kapsamında bir yarışma yapılmamasına karşın bu yıldan itibaren “Yeni Bir …” başlığıyla bir ödül verecek. Ödül, herhangi bir kategori ayrımı gözetmeden, o yıl içinde sinema alanında gösterdiği başarıyla dikkatleri çeken yeni bir yönetmen, oyuncu, senarist, kurgucu, ses tasarımcısı vb. gibi, teşvik edilmesi gerektiği düşünülen genç bir sinemacıya verilecek. “Yeni Bir …” ödülü,festivalin, genç sinemacıların yetişmesi ve teşvik edilmesi konusundaki misyonunu da pekiştirecek. Kurulduğu günden bu yana 150 senelik bir mirası devralmış olmanın bilinciyle hareket eden Mey|Diageo’nun katkılarıyla verilecek ödülün 40.000 TL’lik bir maddi karşılığı olacak.

FESTİVAL AFİŞİNDE ELVAN ALPAY İLHAMI

Ayvalık Uluslararası Film Festivali’nin bu yılki afişi ise kendini ifade ettiği ana kavramı “doğa” olarak nitelendiren Elvan Alpay’ın resimlerinden ilhamla ortaya çıktı. Aralarında Paris, Köln, Londra, Düsseldorf ve New York’un bulunduğu çeşitli merkezlerde düzenlenen grup sergilerinde yer alan; Paris Le Monde de L’Art galerisinde bir kişisel sergi gerçekleştiren sanatçının Türkiye’deki pek çok özel ve kamusal koleksiyonun yanı sıra Paris Fondation Cartier koleksiyonunda işleri yer alıyor. Elvan Alpay’ın Ayvalıklı bir sanatçı olması da festival için ayrı bir önem taşıyor. Festival afişinin görsel tasarımı ise Emel Işıtan imzası taşıyor.

PROGRAMIN TAMAMI 9 EYLÜL’DE AÇIKLANACAK

Direktörlüğünü Azize Tan’ın, program danışmanlığını Fatih Özgüven’in üstlendiği Ayvalık Uluslararası Film Festivali, yılın merakla beklenen, dünya festivallerinde ses getiren yerli ve yabancı yapımları izleyiciyle buluşturacak. Festival programı, film gösterimlerinin yanı sıra filmlerle ilişkili söyleşilere, güncel meselelere dair panellere, “Genç Sinema” programına ve çocuklara yönelik atölyelere de ev sahipliği yapacak.

Gösterimleri Ayvalık Belediyesi Vural Sineması Nejat Uygur Sahnesi’nde ve Ayvalık Belediyesi Büyük Park Amfitiyatro’da gerçekleşecek Ayvalık Uluslararası Film Festivali’nin programının tamamı 9 Eylül’de açıklanacak ve biletler aynı gün Biletix’te satışa çıkacak.

Bilgi için: ayvalikff.org

instagram.com/ayvalikff

twitter.com/ayvalikff

facebook.com/ayvalikff

edebiyathaber.net (20 Ağustos 2022)

Yorum yapın