Ayşe Kulin’den distopik bir roman: “Yarın Yok”

Mayıs 24, 2023

Ayşe Kulin’den distopik bir roman: “Yarın Yok”

Ayşe Kulin’in son romanı Yarın Yok, Everest Yayınları tarafından yayımlandı.

Tanıtım bülteninden:

Günümüzden yüzlerce yıl sonra, Dünya’dayız. Aradan geçen zamanda gezegenimiz bütün doğal kaynaklarını tüketmiş, takvimi sıfırlayan felaket bir savaş yaşamış, hayatta kalan bir avuç insanın özverisiyle nihayet kalıcı bir barışa kavuşmuştur; ancak şimdi yine bir tehlikeyle karşı karşıyadır. Merkez Şehir Devleti’nin en genç bilim kadınlarından biri olan Mira, uzun zaman önce biyolojik bir silah olarak üretilen Tayro virüsünün formülünün peşinde zamanları aşan büyük bir serüvene atılacak, bu sırada hem aşkı ve dayanışmayı hem de soyağacında yer alan cesur kadınları tanıyacaktır…

Ayşe Kulin’den bugün hafife aldığımız sorunların olası sonuçlarına işaret eden, aynı zamanda kıymetini bilmediğimiz zenginliklerin altını çizen ve umudu asla bırakmamaya çağıran bir roman.

Kalemiyle milyonlarca okurun gönlünde taht kuran Ayşe Kulin, okuyucunun karşısına bu kez bugünümüze dair sorular soran bir roman ile çıkıyor. İklim krizinden evrensel politik çatışmalara, feminizmden aşka ve ilişkilere uzanan bir olay akışında ufuk açıcı bir öykü anlatan Yarın Yok, bizi bambaşka bir zamana götürecek.

Kulin, her zamanki ustalıklı ve sürükleyici üslubuyla, bir distopyanın kapısını aralıyor ve bizi bir genç kadınla tanıştırıyor: Yüzlerce yıl sonraki toplumun bilim insanlarından Mira ile…

Yarın Yok, bugün hafife aldığımız sorunların olası sonuçlarına işaret eden, aynı zamanda kıymetini bilmediğimiz zenginliklerin altını çizen ve umudu asla bırakmamaya çağıran bir roman.

edebiyathaber.net (24 Mayıs 2023)

Yorum yapın