Masthead header

“Aşık olunabilecek bir erkeğin özellikleri”

tomris1980 başlarında bir yaz akşamı, Füsun Akatlı, Nimet Tuna ve Tomris Uyar, o dönemin gözde uğrağı Şadırvan’da buluşmuş, denizin tadını çıkarıyorlar. Konu bir ara aşka, sonra aşksızlığa, en sonunda da “aşık olunabilecek bir erkeğin özellikleri”ne geliyor ve bir oyuna dönüşüyor.

Nesnel davranmakta kararlı olduklarından masalarına gelen Edip Cansever ve Turgut Uyar’ın da görüşlerini alıyorlar. (Sonraları Ferit Edgü, Mürşit Balabanlılar, Aydın Emeç gibi “güvenilir” erkek dostlara da başvurulacak.)

Böyle önemli bir konunun koşul sıralamasında ilk maddeyi fiziksel görünüşün ya da zekanın değil giyimin tutması oldukça tuhaf ama ne yapalım?

1- Adam, (o dönemin gözde terliği) Tokyo giymeyecek. Belki de böylelikle onun evde pijamayla dolaşmaması güvenceye alınıyor. Şort yasak değilmiş. Yatarken çorap giymesinmiş.

2- Ama kes giyip jogginge çıkması, pazar günlerini doğa budalalığıyla geçirmesi -sizi de yürüyüşe zorluyorsa- yasak.

3- Pamuklu, keten, yün gibi doğal elyaf giyecek. Naylon ve parlak kumaşlar kesinlikle yasaktır. (Ferit Edgü’nün önemli katkısı: fanila giymeyebilir. Turgut Uyar’ınki: ama don giysin.)

4- Herkes adamın haftada en az bir kere yıkanmasına razıyken Ferit, her gün yıkanmasında diretiyor.

5- Kesinlikle uykucu biri olmasın ama uykusuzluğundan da yakınmasın. Uykusuz gecelerini paylaşılan bin şölene dönüştürebilsin.

6- Alkolik olabilir de sarhoş olmasın. (Ferit’in katkısı: düşebilir ama çelme takmasın.)

7- Uyuşturucu kullanmasına izin var mı? Mürşit’e göre, “ikinci kişiliği gündeme gelmiyorsa kullanabilir.” Turgut’a göre, “hem içki hem uyuşturucu olmaz!” galiba, izin pek yok.

8- TV’de “makul miktarda maç seyredebilir” ama yorum yapmadan, sessizce. Boks ve güreş sevmesin. Turgut “buz patenini” de eklemiş.

9- Tatil günlerini eşya onarmakla geçirmesin. Elektrik sigortası attığında, musluğun contası yenileneceğinde hemen işe sıvanmasın. Bir usta ayarlayacak kadar bilgili olsun (Ferit). Cereyana kapılmayacak ya da evi havuza çevirmeyecek kadar zeki olsun yeter (Turgut).

10- Ya yüzmeyi ya dansetmeyi bilsin ya da herhangi bir sporu iyi yapsın.

11- Haftada en az bir kitap okusun. Mürşit: Red Kit ile Asteriks’ten haberli olsun. Turgut: Pardayyanlar ile Arsen Lüpen’den de. Ferit: şu altı yazardan birini iyice okumuş olsun -Kafka, Shakespeare, Balzac, Sait Faik, Sartre ve F. S. Fitzgerald ya da Hemingway ama İhtiyar Adam ve Deniz sayılmaz. Edip: şiir de okusun.

12- Bir saz çalıyorsa çalsın ama dostlar toplantısında konser vermesin. Aynı şekilde isterse mavi yolculuğa çıksın ama dönüşünde dia gösterileri düzenlemesin.

13- Esprisi “humor”a dayalı olsun. Fıkra anlatmayı, “lazın biri,” diye başlamayı nükte sanmasın. Turgut: askerlik anılarını anlatmasın. Geçmişinden söz ederken, “Sene 1963…” diye girmesin söze. “1963’te filan. Ankara’dayken…” gibi başlasın.

14- Takside arka koltukta otururken de hesabı ödeyebilsin. Lokantada bahşişi yüzde ondan fazla bırakmasın. Garsonlarla bu koşullarda dostluk kurabilsin. Hesabı öderken cebinden tomarla para çıkarmasın. Diline dolamadığı sürece mali durumu önemsiz, yalnız arabası varsa, arabanın park yerine göre program düzenlemesin. Taksiye binebilsin. Çok istiyorsa yabancı sigara ve içki içebilir, tabi büyüklenmediği sürece. (O dönemde yabancı sigaralar kaçaktı.)

15- Edip Cansever’e göre, armağan almayı da vermeyi de bilsin. Her hesabı kendi ödemeye kalkışmasın.

16- Yemek masasında viski vb. İçmesin. Masaya gelen çerezlere saldırmasın.

17- Hayatında en fazla 6 kere doktora gitmiş olsun (ameliyat sayılmıyor). Antibiyotiklere düşkün olmasın.

18- İlk gördüğü insanlar hakkında acele ve değişmez yargılar verecek kadar gözükara bir psikoloji uzmanı kesilmesin.

19- Politik görüşü sola yakın bir aydın olsun. Ama dahi yerine daahi demeyecek kadar düzgün olsun Türkçesi. Parti sloganlarıyla konuşmasın.

20- Omlet, makarna ve biftek dışında yemek pişirmeyi becersin. Kendine yetsin. Kısaca, kişiliğini öne sürmeyecek kadar kişilikli olsun ama belli etmediğini de belli etmesin.

Giyiminden, zevklerinden, davranışlarına, günlük diline kadar her özelliğine karıştığımız (dikkat ederseniz, erkeklerin baskısı daha ağır!), bir yalnızlığa ittiğimiz bu adamcağızın fiziksel özellikleri pek önemli değil anlaşılan. Cinsellik konusunda ondan beklenen, “programlı olmaması, kendini bir şeylere zorunlu hissetmemesi, heteroseksüel olsa da homoseksüellerle dostluk kurabilmesi”.

Kaç yaşında bu zavallı acaba?

Nimet’e göre: 30, Füsun’a göre: 45, bana göre: 30.

Ferit’e göre: ideal olarak 25, Edip’e göre: 40, Turgut’a göre: 30-35, Mürşit’e göre: 35.

Son danışmanımız Aydın Emeç, “isteklerin oldukça ağır yine de mantıksız olmadığını” belirttikten sonra bir kahkaha atmıştı: “İyi ama bu adam zaten evlidir! Tutalım ki değil, kendini bunca eğitmek için bu toplumda nasıl hırpalandığını düşünürsek, sizin gibi vıdıvıdı kadınlar yerine güleç, uysal bir kadın seçmesi daha doğal değil mi?”

Kaynak: Yüzleşmeler – Tomris Uyar 

 • emel goglu - 06/07/2013 - 11:34

  ironik olduğunu düşünüyorum. ironik olduğuna inanmak istiyorum. oturup bunlar üzerine kafa yorulmamıştır, tamamen sıcak güzel bir öğleden sonrayı geçirmek için yapılmış gırgırlardır. ve söylenenlerin hepsi böyle şeyleri ciddi ciddi düşünenlere atılmış laflardır. yoksa bu insanlar deli midir de bu kadar gösterişe bağlı bir adam portresi çizecekler? hatta sadece aşık olunabilecek erkeğin özelliklerini belirlemeye çalışmak bile yeterince saçma ve gereksiz değilmiş gibi…

  galiba artık çoğunluk, insanların da edebiyatın da üstüne giydiği, gösteriş için yaptıkları dışında kalan şeylerle yani içeriğiyle ilgilenmiyor…cevaplakapat

 • dicle - 01/08/2013 - 12:13

  emel siz ilkokulda metin calismasindan sonra okudugunu anlama sorularini cevaplamiyor muydunuz bacimcevaplakapat

 • Fahriye R. - 04/08/2013 - 19:13

  Don giysin, evet.cevaplakapat

 • erdogan ulus - 24/09/2013 - 10:35

  Ertuğrul Özkök’ün Kırk7 kitabında Tomris Uyar’ı anlattığı bir bölüm var. (Kitabı okumadıysanız mutlaka öneririm.) Ülkü Tamer’le birlikteyken Turgut Uyar’la karşılaşıyor. Soyadını ondan aldığına göre evleniyorlar. Sonra Edip Cansever giriyor hayatına… Ve Cemal Süreya. Süreya “Onursuzunum” dizesini onun için yazıyor. Diğer şairlerin de onunla ilgili bir çok dizesi var. İkinci Yeni’nin prensesi Tomris Uyar. Merak ettiğim -asla kınamıyorum; kimin böyle bir hakkı var ki?- Özdemir Asaf niye yok bu listede? Sacayağı eksik kalmış gibi… Kitabın bu bölümünü okurken kafamda bir ışık oluşuverdi ve şu sonuca ulaştım: Güzel bir şiir, ancak harika bir kadın bu şiirin öznesiyse yazılabilir. Tomris Uyar gibi…cevaplakapat

  • kskpinar - 25/08/2016 - 02:56

   Çok haklısınız kitabı okurken ben de aynı şeyleri düşündüm. Ağzınıza sağlık.cevaplakapat

 • Hayri Teksayar - 26/09/2013 - 22:46

  Yahu bunlar tam beni anlatmış, işin komiği evlide değilim :-)cevaplakapat

  • Huseyn Ciftci - 10/03/2017 - 22:28

   evlide değil, evli decevaplakapat

 • Hüsniye Pedük - 12/10/2013 - 16:49

  Burada şekli belirleyenler sanırım bayanlardan çok erkekler olmuş ve de ortaya şekle dayalı bir profil çıkmış!! İroni burada.. ve de ismi ile beraber ; Yüzleşmeler… Çok hoş..
  Sanat anlayışımız ne kadar nesnelleşirse o kadar uzaklaşıyoruz sanatın özünden; insanın zaafları ve duygularının yoğurulduğu, yüzleşme, bütünleşme ve güzelleşme okulundan..cevaplakapat

 • Orçun Özelkök - 03/01/2014 - 13:18

  Elektrik su işiyle aşkin işi bir mi;)cevaplakapat

 • ilhan snt - 06/01/2014 - 10:41

  corvus şarapları ve gurmelik özellikleri ile paristeki sabah kalvaltılarını hangi kafede yapılması gerektiği konusunuda hiç gündeme almamışlar….ayrıca meşhur amerikan artistleri ile karşılaştıklarında gözgöze gelmelerin ne kadar heyecan verici olduğunuda yazmamışlar..çok yazık…bir zamanlar paşa dedelerinin yalılardaki sefahatlarını bu sefer sosyetenin gözde uğraklarında devam ettirmişler..türkiyede aydın profili budur… ben utanırım onlar utanmaz…aşıkm olunacak erkek profilleri …::)) şimdiye kadar yazdığınız kitaplara şiirlere tüküreyim…cevaplakapat

  • kskpinar - 25/08/2016 - 03:01

   Siz hiç dostlarınızla sohbet babında bu tarz şeyler konuşmadınız mı? Bir kadın nasıl olursa hoşunuza gider şeklin de… Ben bir öğretmenim ve benzer sohbetleri arkadaşlarımla paylaşıyorum. Siz şimdi benim çocukların da suratına tükürecek misiniz?cevaplakapat

  • Huseyn Ciftci - 10/03/2017 - 22:29

   olduğunuda değil, olduğunu dacevaplakapat

 • Nilüfer Akarcalı - 08/01/2014 - 09:56

  Her gün yıkansın :)cevaplakapat

 • mehmet karabacak - 24/01/2014 - 10:51


  Okumalarini benimle uyur gibi yapip ben uyuduktan sonra beni uyandirmadan yataktan ciksin baska odada okusun.”cevaplakapat

 • veysel çelik - 16/03/2014 - 17:42

  bence hepsi biraz kendinden biraz yanındakinden biraz babalarından birazda eksikliklerini bi araya getirmiş ve kendileri gibi yada hepsinden ir parça alarak ütün oluşturmuş bir adam potesi yaratmışlar. bence sadece dış görünüşlerinden bahsetmeleri oldukça zekice hem ciddi bir şekilde ele almışlar hemde dalga geçip durmuşlar. güzel yazı olmuşcevaplakapat

  • Huseyn Ciftci - 10/03/2017 - 22:30

   birazda değil, biraz dacevaplakapat

 • çok bilmiş :) - 29/03/2014 - 11:42

  haftada en az 1 kıtap okusun ,taksıde arka koltukta otursun,garsonla ıyı anlassın, ıyı yemek yapsın kısımları turk erkegıne aykırı :)))))cevaplakapat

 • Okumak Eylemdir - 21/04/2014 - 11:52
 • isyankar - 03/06/2014 - 17:22

  AŞIK OLUNABİLECEK ERKEĞİN ÖZELLİKLERİNİ BELİRLERKEN “NESNEL” DAVRANMAK VE ERKEĞE DANIŞMAK DA NEYİN NESİ ACABA?
  AŞKIN KENDİSİ SIRILSIKLAM NESNELLİKTEN UZAKKEN VE OBJE DE ZATEN ERKEĞİN KENDİSİYKEN…
  AYRICA AŞIK OLUNACAK ADAM DEĞİL DE, EVLENİLECEK ADAM LİSTESİ ÇIKARMIŞLAR.cevaplakapat

 • izak babel - 05/07/2014 - 21:17

  Evet edebiyattan cok bunaldiklari icin aralarinda geyik yapmislar.cevaplakapat

 • hale saymar - 27/12/2014 - 11:12

  Allah tan hiç bi özelliği tutmuyo.yoksa farkındalık anı itibariyle boşamam gerekirdi.cevaplakapat

 • Ramazan Taşan - 24/03/2015 - 11:58

  Spor ayakkabıya ‘kes’ demeniz ne kadar hoş. Geçmiş yıllarda bende bu kelimeyi kullanırdım ve bizim ailenin uydurduğunu sanıp üzülürdüm :/ .. Neyse ki öyle değilmiş teşekkürler…cevaplakapat

  • Huseyn Ciftci - 10/03/2017 - 22:27

   bende değil, ben decevaplakapat

 • Bilirkişi - 30/12/2015 - 10:25

  İyi erkek yakışıklı erkektir. Tüm zamanlarda böyle olmuştur, tipin varsa iyi erkeksin, yoksa ne halin varsa gör, bu kadar basit…cevaplakapat

 • Loren - 22/12/2016 - 18:26

  Release oil from the strategic reserve? I do;81&2#7nt think we need to get hysterical. That usually aggravates any situation.I think it’s time we all came to terms – oil producers need $75 per barrel to remain profitable.cevaplakapat

  • Mesut - 21/03/2017 - 11:06

   Nerde gercek aşk sevgicevaplakapat

 • Charla - 22/12/2016 - 18:45

  Hi Michelle, I sure can identify with this post. I’m still lugging around all my old Bible study books for the very reasons you mentioned. And I still mourn the fact that I DID get rid of books that I’ve wished I’d kept. BTW, you might think twice about giving them to your church library. They have limited space, too. Our old church went through and, mercilessly IMHO, culled out hundreds of books. Even at church, our &#i;202bab8es” aren’t safe!!!cevaplakapat

 • HuseynCiftci - 10/03/2017 - 22:32

  Türkçe yazmaktan aciz bir çok tip buraya yorum yazmış, okudukça midem bulandı…Bence siz gidin tv’de futbol maçı seyredincevaplakapat

 • nermin papuç - 24/03/2018 - 15:52

  Tam bir aşk üçgeni bir kadın 3 adam Tomris Uyar demişken https://kidega.com/kitap/otuzlarin-kadini-054832/detay bu kitap okunmalı bence.cevaplakapat

 • Seyhan - 18/05/2019 - 14:20

  Bence şu aşk kitabını okuyun harika bir kitap https://www.kitapkaravani.com/kitap/askin-ruhu-263204cevaplakapat

E-posta adresiniz yayınlanmaz ve paylaşılmaz. Gerekli alanlar yıldız ile gösterilmiştir *

*

*

Ç o k   O k u n a n l a r