Altyazı’nın Haziran sayısı çıktı

Haziran 12, 2020

Altyazı’nın Haziran sayısı çıktı

Altyazı Sinema Dergisi’nin Haziran sayısı yayımlandı.

Bu sayıda, ‘imkânsız aşk’ temasının sinemadaki farklı suretlerini ele alan ‘Uzaktan Aşklar’ dosyasını taşıyor kapağına.

196. sayısında okur karşısına ilk kez ‘hareketli’ bir kapakla çıkan derginin açılışını, 2000’ler sinemasının başyapıtlarından Aşk Zamanı’ndan (Fa yeung nin wah) bir sahne yapıyor.

KAPAK KONUSU: UZAKTAN AŞKLAR

Bir zamanlar popüler sinemanın baştacı olan, perdeden neredeyse kaybolmak üzereyken Alev Almış Bir Genç Kızın Portresi’yle görkemli bir dönüş yapan ‘kavuşamayan âşıklar’, sinema tarihi boyunca sayısız başyapıtın kahramanları oldular. Altyazı’nın on üç yazıdan oluşan dosyası, klasik Hollywood komedilerinden Yeşilçam melodramlarına, platonik aşklardan yasak ilişkilere, ‘Güzel ve Çirkin’ anlatılarından 2000’ler sinemasında öne çıkan ‘ıssız adam’lara uzanarak, ‘Uzaktan Aşklar’ın sinemaya yansıma biçimlerini inceliyor. Kimi zaman toplum baskısına, kimi zaman hayat koşullarına, kimi zamansa kendi içsel sınırlarına yenik düşerek ‘kavuşamayanlar’ın öyküleri, dosyada farklı duygusal takıntılar, farklı dönemlerin ruhu ve usta yönetmenlerin özgün biçimsel tercihleri öne çıkarılarak masaya yatırılıyor. ‘Uzaktan Aşklar’ kapsamında Luchino Visconti’den Alain Resnais’ye, Mizoguchi’den Antonioni’ye, Lütfi Akad’dan Zeki Demirkubuz’a, Wong Kar Wai’den Xavier Dolan’a ünlü sinemacıların aşk tahayyülleri irdeleniyor.

YAKIN PLAN: ALEF

Güncel Türkiye sinemasının parlak isimlerinden Emin Alper’in ilk dizi çalışması olan Alef, son dönemde ekran için üretilmiş en iddialı yerli yapımlardan biri. Ahmet Mümtaz Taylan ve Kenan İmirzalıoğlu’nun zıt karakterli iki cinayet masası dedektifini canlandırdığı BluTV yapımı diziyi, ‘Yaralı Erkeklerin Kara Yazıları’ başlıklı yazısıyla Ali Ercivan değerlendiriyor.

102 sayfalık dergide pek çok içerik yer alıyor.

edebiyathaber.net (12 Haziran 2020)

Yorum yapın