Almanya’yı “yeni vatan” haline getiren Türkiyeliler

Mart 24, 2022

Almanya’yı “yeni vatan” haline getiren Türkiyeliler

Özcan Mutlu’nun “Almanya Nasıl Vatan Oldu?” adlı kitabı Doğan Kitap etiketiyle yayımlandı.

Tanıtım bülteninden

Türkiye-Almanya İşgücü Anlaşması’nın 60. Yılı

Almanya’yı “yeni vatan” haline getiren Türkiyeliler…

Anne babaları 60 yıl önce bir maceraya atılarak Almanya’ya giden 27 Türkiyeli… Bir kısmı Almanya’da dünyaya gelen ve sürekli dışlanıp ötekileştirilse de Almanya’yı yeni vatan haline getirmeyi başaran bu “bavul çocukları”, yeni vatanlarından ışık saçıyorlar. 

Aralarında dünyanın yüzünü güldüren BioNTech aşısının mucitleri Uğur Şahin ve Özlem Türeci’nin de olduğu bu değerler arasında, uluslararası çapta üne kavuşan kalp cerrahları, atletler, TV programcıları; profesörlükten Michelin yıldızlı restoran işletmeciliğine, milletvekilliğinden bakanlığa dek yükselip çeşitli alanlarda söz sahibi olan gizli kahramanlar var ve her biri, bir başarı hikâyesinin sembolü.

“Her biri toplumumuzu zenginleştirdi ve zenginleştirmeye devam ediyor. Bu kitaptaki hikâyeler bize bu insanların hangi sorunlarla ve zorluklarla karşı karşıya kaldıklarını ve kalmaya devam ettiklerini gösteriyor.” 
 Frank-Walter Steinmeier – Almanya Federal Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı

“Bu kitap, doğdukları ülkeyi hiç unutmadan, hakkında hiçbir şey bilmedikleri Almanya’yı yeni vatan haline getiren ve yetiştirdikleri evlatlarıyla iki ülkeye de zenginlik katanların kitabı. Her iki ülke de, kiminin ismi bile bilinmeyen bu kişilere çok şey borçlu.” Aydın Doğan – Doğan Grubu Onursal Başkanı

Tadımlık>>>

Yazar hakkında

Özcan Mutlu, 1968’de Kelkit’te doğdu. 1990’da Alman vatandaşı oldu ve Yeşiller partisinden siyasete atıldı. Berlin’de, 1992-99 arasında Kreuzberg belediye meclisinde, 1999-2013 arasında milletvekili olarak eyalet meclisinde yer aldı. 2013-17 arasında 18. dönem federal milletvekilliği yaptı. 2019’da Türk-Alman Dostluk Federasyonu (Deutsch-Türkische-Freundschaftsföderation) Kybele Ödülü’nü kazanan Mutlu, 2020’de Almanya UNESCO komisyonu üyesi seçildi. 

edebiyathaber.net (24 Mart 2022)

Yorum yapın