Kibir ve diğer küçümseyici davranışlar üzerine

Temmuz 14, 2022

Kibir ve diğer küçümseyici davranışlar üzerine

Ali Turunen’in “Sen Benim Kim Olduğumu Biliyor musun?” adlı kitabı, Özge Acıoğlu çevirisiyle İletişim Yayınları tarafından yayımlandı.

Tanıtım bülteninden

Hemen her dinde günah olarak değerlendirilen; farklı kültürlerde mitlere konu olan; toplumsal yaşamda öteden beri kınanan; binlerce oyuna, romana, filme malzeme olan kibir insanlık tarihi kadar eski bir olgu. Ari Turunen, kibrin kültürel tarihini eğlenceli ve renkli biçimde, tarihten onlarca örnekle yazıyor. İmparatorlukların ve insanlığın başına gelen yıkımlarda, felaketlerde kibrin, kendini beğenmişliğin, başkalarını hor görmenin, kendi mükemmelliğinden başka hiçbir sese tahammül edememenin oynadığı rolü ortaya koyuyor. Büyük İskender’den Berlusconi’ye, Asya imparatorluklarından papalara, Napoleon’dan İngiliz burnu büyüklüğüne, tekelleşen enerji şirketlerinden tüm dünyayı ekonomik krize sürükleyen finans devlerine uzanan geniş mi geniş bir yelpazede “Sen benim kim olduğumu biliyor musun?” sorusuna biraz daha yakından bakıyor. Kibrin Tarihi, güncelliği hiçbir zaman kaybolmayacak bir konuda şimdiye kadar okuduğunuz en iyi kitap!

“Kibir, duygularımızdan en beyhude olanı. Bu hissiyat savaşları, felaketleri, nefretleri ve son derece büyük fiyaskoları doğurmuştur. Bu kitap kibirli ve diğer küçümseyici davranışların neden bu kadar sıradan olduğu konusunda insanları aydınlatmaya çalışıyor.”

“Turunen, toplumun çeşitli kesimlerinden kibir unsurlarını (…) bir araya getirerek büyük bir resim oluşturuyor. (…) Kibre eğlenceli bir bakış ve tarihsel bir kaleydoskop.”
Naomi Gregoris, SRF 2 Kultur

“Kendi hemcinslerinize yüzeysel olarak bile göz atarsanız, dünya tarihinin kahramanlarına, hayranlık duyulan film yıldızlarına ve hatta belki de aynaya bakarsanız… [Turunen’e] katılmamak elde değil: Kibir ‘inanılmaz derecede güncel’.”
Dirk Schümer, Die Welt

Kitaptan bir bölüm okumak için tıklayın.

Ari Turunen

1966’da Helsinki’de doğdu. Jyväskylä Üniversitesi’nde Sosyal Bilimler, Helsinki Üniversitesi’nde Siyaset Bilimi alanında yüksek lisans yaptı. Metro gazetesinde, Kaleva’da köşe yazıları kaleme alırken aynı zamanda Finlandiya Ormancılık Araştırma Enstitüsü’nde ve Bilişim Teknolojileri Merkezi’nde görev aldı. 2014’te Finlandiya Akademisi’nde iletişim direktörü olarak çalışmaya başladı. Şimdilerde Le Monde diplomatique’in Finlandiya yazı işleri müdürü olarak çalışmaktadır.

edebiyathaber.net (14 Temmuz 2022)

Yorum yapın