Masthead header

Ali Günay’dan “Sihirli Değnek” adlı öykü

Elin elimde. Gençliğim, çocukluğunu gezdiriyor. Sabah serinliği. Sessizlik…

“Sihirli Değnek” diğer elimde. Her gün karşılaştığımız köpek sürüsünden çekindiğim için onu taşıdığımı söyleyemezdim sana. “Dünyanın en güçlü, en korkusuz kişisinin” yanında olmasının yarattığı güveni yıkamazdım.

Sana “Musa’nın Asası”nı anlatmıştım, masal şeklinde. “Gökten üç asa düştü, biri, su oldu, akıp denize karıştı; biri, yılana dönüşüp çalılığa kaçtı, üçüncüsü de bu!” diye bitirmiştim masalı, elimdeki değneği göstererek. Budaklı, çatal uçları sivriltilmiş, sıradan, kuru bir zakkum dalı.

Sararmış eşek hıyarına dokunduruyorum ucunu, “ya sihirdir ya keramet” diyerek. Kopup iki metre öteye fırlıyor. Tohum saçıyor uçarken. Şaşkınlıkla izliyorsun. Değneği eline tutuşturuyorum. Titreterek dokunduruyorsun bir hıyara. Dokunmanla… Keyifleniyor, kıkır kıkır gülüyorsun.

Kayalık deniz kıyısından ilerliyoruz. Masaldaki gibi “denizi yar, karşıya geçelim” demiyorsun. Dersin diye, korkuyla, “balıklara bak” diye bağırıyorum. İrili ufaklı bir sürü. En irisini kestiriyorum gözüme. İki karışlık suyun dibinde kumu eşeler gibi durakladığında saplıyorum. Ucunda kıvranıyor. “Sihirli değnek!” diye bağırıyorsun.

Dönüş yolundayız. İşte yol kıyısındaki incir ağacı. Sebil. Kafamız havada. Bizden önce alt dalları yağmalamışlar. Yüksek dallarda, ağzı ballı incirler bize bakıyor. İşte son ve en kolay numara: sihirli değneği uzatıyorum, inciri çatalının arasına alıp çeviriyorum, hoop avucumda. İki, üç, beş… Yeter mi? Yeter, diyorsun. Aynı yöntemle, ağaca tırmanmış asmadan bir salkım üzüm. Yukarı fırlattığın gülücükle onun gözlerinden düşen çarpışıyor havada, görünmez bir sevgi sarmalı oluşturuyor.

Deniz kıyısındayım yine. Balıklara değil ufka bakıyorum. Sihirli değnek elimde. Ağarmış saçıma değdiriyorum. Eski rengine dönüyor:

“Ver elini!”

Ali Günay – edebiyathaber.net (1 Ekim 2012)

E-posta adresiniz yayınlanmaz ve paylaşılmaz. Gerekli alanlar yıldız ile gösterilmiştir *

*

*

Ç o k   O k u n a n l a r