Ahmet Telli’ye hapis cezası

Temmuz 5, 2023

Ahmet Telli’ye hapis cezası

Şair Ahmet Telli’ye 2017 yılında katıldığı basın açıklamasında, kendi kitabından okuduğu şiir gerekçesiyle “terör örgütü propagandası” suçundan 10 ay hapis cezası verildi, ceza ertelendi.

Şair Ahmet Telli 2017 yılında katıldığı bir basın açıklamasında, konuşmasında “Dövüşen Anlatsın” kitabından şiir okumuştu. Ahmet Telli’ye okuduğu şiir nedeniyle“terör örgütü propagandası”  kapsamında dava açıldı. MLSA’dan Sibel Yükler’in haberine göre, Ankara 26. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen üçüncü duruşmada, savcı esas hakkındaki mütalaasını açıkladı. Söz konusu konuşma ve şiirin “terör örgütü propagandası” olduğunu iddia eden Savcı,Telli’ye 8 yıla kadar hapis cezası istedi.

Şair Telli, basın açıklamasına aydın sorumluluğuyla katıldığını söyleyerek, “Maksadım şiir okumaktı. Artık 26. basıma ulaşan Dövüşen Anlatsın kitabımdaki şiirde ‘terör örgütü propagandası’ yaptığım iddia ediliyor. Bir aydın olarak toplumsal meselelerde daha önce de bulundum, bu benim görevim” dedi.

Avukat Umut Vedat Acar da 2017 yılındaki açıklamaya katılan 75 kişi hakkında ayrı ayrı açılan davaların hiçbirinde ceza verilmediğini hatırlatarak, “Hiçbir mahkeme bu açıklamayı ‘terör örgütü propagandası’ suçundan cezalandırmadı” dedi.

Kararını açıklayan mahkeme ise , “terör örgütü propagandası” suçundan Ahmet Telli’ye 10 ay hapis cezası ile verilmesine hükmetti. Mahkeme, cezanın ertelenmesine karar verdi. 

Kaynak: Evrensel (5 Temmuz 2023)

Yorum yapın