5. İstanbul Tasarım Bienali’nin yeni tarihi belli oldu

Temmuz 9, 2020

5. İstanbul Tasarım Bienali’nin yeni tarihi belli oldu

İstanbul Tasarım Bienali 15 Ekim’de başlayacak. Sergiler, 15 Kasım’a kadar görülebilecek.

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından bu yıl beşincisi düzenlenen İstanbul Tasarım Bienali, korona virüsü salgını önlemleri kapsamında farklı formatları bir araya getiren yeni yapısıyla 15 Ekim’de başlayacak. Mariana Pestana’nın, Sumitra Upham ve Billie Muraben’le birlikte küratörlüğünü üstlendiği “Empatiye Dönüş: birden fazlası için tasarım” başlıklı bienalde farklı ülkelerden ve disiplinlerden katılımcıların projeleri sergi mekânlarında, İstanbul sokaklarında ve dijital ortamda ziyaretçilerle buluşacak.

Korona virüsü salgının küresel boyutlara ulaşmasıyla gündelik yaşamın kurallarının yeniden şekillenmesini göz önüne alan İstanbul Tasarım Bienali’nde etkileşim ve diyaloğun artırılması hedefleniyor. Bu gelişmeler kapsamında ziyaretçiler üç eksende bir araya gelen bir programla karşılanacak: Dijital ortamda yayımlanacak “Eleştirel Yemek Programı” adlı video serisi, Akdeniz havzasından projeleri Cihangir’deki ARK Kültür’de bir araya getirecek “Kara ve Deniz Kütüphanesi” programı ve bir arada yaşamayı yeniden ele alan projelerin Pera Müzesi’nin yanı sıra kentin farklı noktalarına uzanacağı “Yeni Yurttaşlık Ritüelleri” adlı müdahaleler dizisi.

Bu programların yanı sıra “Empati Seansları” adıyla film gösterimleri ve işbirliği yapılan kültür kurumlarıyla birlikte geliştirilecek uydu projeler de yer alacak.

Eleştirel Yemek Programı

Bienalin Eleştirel Yemek Programı başlıklı programı, her hafta bir bölümü yayımlanacak videolardan oluşuyor. Her biri farklı bir uygulamacı ya da düşünür tarafından sunulacak bölümler, yiyecek alışverişi, tedariki ve tüketiminin günümüz kültürünü etkileyen ekolojik, ekonomik ve jeopolitik koşullarla nasıl ilişkili olduğunu sorgulayacak. Programın ilk bölümü bienalin açılış tarihi olan 15 Ekim 2020’de online olarak yayımlanacak.

Kara ve Deniz Kütüphanesi

Bölgedeki ekonomik ve çevresel direnç için yeni araçlar ve sistemler oluşturmak adına Akdeniz havzasında araştırmalar yapan tasarımcılar ve düşünürlerin projelerinden oluşan seçki, Kara ve Deniz Kütüphanesi başlığıyla ARK Kültür’de sergileniyor. Bienal, projeleri 15 Kasım 2020’ye dek Kara ve Deniz Kütüphanesi’nde ziyarete açacak.

Yeni Yurttaşlık Ritüelleri

Ortak yemek pişirme araçlarından bahçelere ve oyun alanlarına dek uzanan, kent ve sakinleri için güvenle bir arada olmayı, yeniden bağ kurmayı, özen göstermeyi öne çıkaran deneyimler sunan bu projelerin onarıcı bir yanı olacak. Kentin sokaklarına ve Pera Müzesi’ne yayılan bu projeler, farklı bedenlerin farklı ölçeklerde etkileşimlerine sahne olacak. Program, İstanbul’da yaşayan genç küratörlerden oluşan, temaya yerel bir bağlam kazandırmaktan sorumlu Genç Küratörler Grubu’yla birlikte gerçekleştirilecek.

Daha önce eylül ayında başlayacağı duyurulan 5. İstanbul Tasarım Bienali’nin sergileri 15 Kasım 2020’a kadar Pera Müzesi ve ARK Kültür’de görülebilecek. İstanbul sokaklarına yayılacak müdahaleler, araştırma projeleri ve video serileri ise sergiler kapandıktan sonra, 2021 yılı boyunca devam edecek.

Bienal hakkında detaylı bilgilere buradan ulaşılabilir.

Kaynak: Gazete DuvaR ( 9 Temmuz 2020)

Yorum yapın