2020 NDS Liseliler Edebiyat Ödülü “Küçük Ülke”ye

Aralık 22, 2021

2020 NDS Liseliler Edebiyat Ödülü “Küçük Ülke”ye

Gaël Faye’nin, Kafka Kitap logosuyla edebiyatseverlerle buluşan ilk romanı Küçük Ülke, 2020 NDS Liseliler Edebiyat Ödülü’ne layık görüldü.

Geçtiğimiz yıl pandemi nedeniyle ödül töreni gerçekleştirilemediğinden, 2020 ve 2021 yılının ödülleri 21 Aralık Salı günü Notre-Dame de Sion Fransız Lisesi’nde düzenlenen törenle sahiplerine takdim edildi. Törene katılamayan Gaël Faye’nin adına ödülü, Epsilon Yayınevi Genel Müdür Yardımcısı Fırat Yenici teslim aldı. Küçük Ülke’yi Fransızca aslından dilimize çeviren Gizem Şakar da aynı törende çeviri ödülüne layık görüldü.  

Dönüşümlü olarak bir yıl Türkçe yazılmış bir esere, bir sonraki yıl ise Fransızca yazılmış ve Türkçeye çevrilmiş bir esere verilen NDS Liseliler Edebiyat Ödülü kapsamında, her sene lisenin öğrencilerinden oluşan bir jüri kuruluyor. Sene boyunca jüri, aday kitapları okuyup değerlendiriyor ve yaz tatilinden önce ödül alacak kitabı seçiyor. Ödül töreni ise her sonbahar okulda düzenleniyor. Notre-Dame de Sion Fransız Lisesi, bu ödülle edebiyata ve yazarlara olan bağlılığını vurgulamayı, gençlere okuma ve kitap tutkusunu etkin bir şekilde aşılamayı amaçlıyor. 

2020 NDS Liseliler Edebiyat Ödülü’nü Küçük Ülke adlı romanıyla Gaël Faye kazandı. Kafka Kitap logosuyla okurlarla buluşan romanı Türkçe’ye çeviren Gizem Şakar da çevirisiyle ödüle layık görüldü. Fransa’da prestijli birçok ödül kazanan ve uluslararası çapta sansasyon yaratan Küçük Ülke, kaybedilmiş çocuklukların ve paramparça olmuş anayurtların hikâyesini küçük bir çocuğun gözünden anlatıyor. Tarihin girdabından kaçamayan bir çocuğun masumiyetini yitiriş hikâyesi olarak da okunabilecek roman, Ruanda’da ve Orta Afrika’nın küçük ülkesi Burundi’de yaşanan soykırımı odak noktasına oturturken, böyle büyük trajedilerin suçsuz insanların elinden yalnızca sevdiklerini değil, geçmişlerini ve hatıralarını da alıp götürebileceğini çarpıcı bir dille anlatıyor.

Liselilerden oluşan jüri, Küçük Ülke adlı romanını “Gerçekçi ve kendine özgü dili, karakterleri yer ve zaman olgusunda dirilten canlı betimlemeleriyle ön plana çıkan bu eser bizleri duygusal hissettirmekle birlikte Gabriel’in yaşadığı olaylara her şahit oluşumuzda bizi etkisinde bırakıyordu. Kurgunun bu kadar güçlü olmasının ise yazarın romanı ile arasındaki bağına, bu eserin yarı otobiyografik olmasına dayanmakta olduğunu bilmek bizi duygulandırıyor. Küçük Ülke’nin artık o kadar da küçük olmadığını, o Küçük Ülke’nin her yeni okuyucuyla büyüyeceğini ve her yeni okuyucunun da bu iki kelimeyi kalbinin derinliklerinde saklayacağını bilmek ve kendisine duyurmak bizi mutlu ediyor,” diye tanımlıyor. 

2021 NDS Liseliler Edebiyat Ödülü’nü ise Yapı Kredi Yayınları logolu Gergedan adlı öykü kitabıyla Mine Söğüt kazandı.

GAËL FAYE HAKKINDA

Ruandalı bir anneyle Fransız bir babanın çocuğu olarak 1982’de Burundi’de doğdu. 1995’te iç savaşın patlak vermesi ve Ruanda’da soykırımın başlamasıyla aile Fransa’ya taşındı. Finans alanında eğitim gören Faye, Londra’da bir yatırım fonunda iki yıl çalıştıktan sonra yazarlık ve müzisyenlik kariyerine yöneldi. Hip hop kültürü ve Kreol edebiyatından etkilenen ve 2018’de prestijli Victoires de la Musique Ödülü’nü kazanan Faye, yazdığı ilk roman olan Küçük Ülke’yle Fransa’da büyük bir başarı elde etti. Pek çok büyük edebiyat ödülüne aday gösterilen ve Prix Goncourt des Lycéens, Prix du premier roman gibi ödüllere layık görülen eser, otuzu aşkın ülkede okurlarla buluştu.

edebiyathaber.net (22 Aralık 2021)

Yorum yapın