1980’lerin ikinci yarısında yaşayan sol kuşağa odaklanan önemli bir çalışma

Şubat 23, 2022

1980’lerin ikinci yarısında yaşayan sol kuşağa odaklanan önemli bir çalışma

Nabi Kırman’ın Türkiye sol tarihinin 1980 sonrası kuşağına odaklandığı “Ne Geçmiş Tükendi Ne Yarınlar” adlı kitabı İletişim Yayınları’ndan yayımlandı.

Tanıtım bülteninden:

“Bütün solcu gençler gizli gizli aşk acısı çekiyordu, hepsi efkârlıydı. Solculukla aşk acısı akrabaydı sanki, her hallerine bir derinlik, efkâr, isyan sinmişti; göğse vurulan yumruk, koparılan düğmelerle hatırlarım onları. Aşklarını da devrim gibi kendi kapalı dünyalarında birbirleriyle paylaşıyorlar ama halleri, tavırları çekici bir haleyle kuşatıyordu onları. Biz çocuklar onların ‘ne olduklarını’ tam anlayamıyorduk ama onlar gibi olmak istiyorduk.”

Türkiye’de sol hareket içinde ’68’liler ve ’78’liler üzerine çok konuşuldu. Nabi Kımran ise ’87’lileri hatırlatıyor; yani siyasi sosyalleşmesini 12 Eylül rejiminden çıkış döneminde, 1980’lerin ikinci yarısında yaşayan kuşağı… Kitap, gri bir ara dönemin bahse değmez “nesnesi” gibi görülen, daha doğrusu genellikle pek görülmeyen bu kuşağın yaşam, eylem ve duygu dünyasını anlatıyor. Onların özlemleri ve cesaretleriyle, büyük kayıplar vererek yürüttükleri mücadeleleri hatırlıyor ve hatırlatıyor. Bu “kayıp” görülen kuşağın temsilcilerinin 1990’lardaki ve 2000’lerdeki macerasının da izini sürüyor.

Başta öğrenci hareketi olmak üzere, 12 Eylül darbesini izleyen on yılın atmosferi hakkında canlı bir tanıklık, Ne Geçmiş Tükendi Ne Yarınlar… Öncesinde de, bu kuşağın 12 Eylül arifesindeki sosyalleşme ve siyasileşme (veya “solculaşma”) tecrübesine ilişkin, capcanlı bir tanıklık.

Kitaptan bir bölüm okumak için >>>

Nabi Kırman kimdir?

1965’te Altınoluk’ta doğdu. Edremit’te geçen lise yıllarının ardından, 1984’te üniversite eğitimi için İstanbul’a geldi. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nde üç yıl tarih, iki yıl da felsefe okudu, üniversite yaşamını diplomasız tamamladı. Dönemin öğrenci hareketlerine aktif bir şekilde katıldı. 1992’de İşçinin Yolu dergisinin yazı işleri müdürlüğünü üstlendi. Dergide çıkan yazılar nedeniyle yüzlerce yıl hapis istemiyle yargılandı. Yedi aylık dergicilik döneminden sonra yeraltına geçti. 1996’da yakalandı, beş yıl hapis yattı. 2001’de hapishaneden çıktı. Hakkındaki takibatlar nedeniyle tekrar yeraltına geçti. THKP-C ML/Halkın Yolu – TKİH – MLKP çizgisinde 1986-2008 yılları arasında 22 yıl boyunca mücadele yürüttü. Bu faaliyetlerinden dolayı 2011 yılında rejimin mahkemeleri tarafından “yasadışı örgüt yöneticiliğinden” ağır hapse mahkûm edildi. Pasaportsuz olarak Türkiye’den çıktı. 2012’den beri Berlin’de politik sürgün olarak yaşamaktadır. Firari Kahkahalar (anı-tanıklık) ve Mekânsız (roman) adlı kitapları Kalkedon Yayınları’ndan çıktı. Türkiye Gerçeği, Umut Gazetesi, Avrupa Forum, Gazete Duvar ve Sendika Org’ta yazıları yayımlandı.

edebiyathaber.net (23 Şubat 2022)

Yorum yapın