1960-1980 döneminde edebiyatımızda “ön-feminizm” üzerine

Şubat 15, 2022

1960-1980 döneminde edebiyatımızda “ön-feminizm” üzerine

Duygu Çayırcıoğlu’nun “Kadınca Bilmeyişlerin Sonu” adlı kitabı İletişim Yayınları etiketiyle 18 Şubat’ta yayımlanıyor.

Tanıtım bülteninden

Duygu Çayırcıoğlu, Türkiye’de feminizmin henüz adının anılmadığı, anılsa da olumsuz şekilde anıldığı bir dönemde, feminist duyarlılığın edebiyatta yol alan güçlü dip dalgasına dikkat çekiyor bu kitapla. Kadınların siyasal ve toplumsal hareketliliğinin, görünürlüğünün arttığı fakat özerk seslerinin henüz gür çıkmadığı 1960-1980 döneminde, edebiyat evreninde bir ön-feminizmin geliştiğini gösteriyor.

Nezihe Meriç, Sevim Burak, Sevgi Soysal, Leylâ Erbil, Adalet Ağaoğlu, Füruzan ve Tezer Özlü’nün eserlerinde, erkek egemenliğinin ve ataerkil aile kurumunun nasıl sorgulandığını görüyoruz. Özel olanın gerçekten politik
olduğunu ve kadınların hayatının nasıl daraltıldığını “canhıraş” tasvir eden bu eserler, aynı zamanda kadınların bu baskıya –bazen de “delilikle”- nasıl direndiklerini hikâye ediyorlar.

Sevgi Soysal, Tante Rosa’yı “bütün kadınca bilmeyişlerin tek adı” diye tanımlamıştı. Kadınca Bilmeyişlerin Sonu, adı üstünde, kadınca bilinçlenmenin hikâyesini anlatıyor.

“Edebiyata kulak vermeden, feminizmin sesinin tam duyulamayacağına, sözünün tam anlaşılamayacağına ve feminizme ilişkin bir incelemenin eksik kalacağına inanıyorum. Bu metinlerin her biri, 1960’ların ve 1970’lerin sokağa taşamamış, içte kalmış sesidir. Hatta 1960’ların öncesinin de birikimi, birikmiş isyanıdır. Bu metinlerde yol alarak o dönemin siyasi atmosferini, toplumsal cinsiyet rolleri çerçevesinde yaşanan çıkmazları/tıkanmaları ve elbette bu açmazlara karşı isyanı görmek mümkündür.”

Kitaptan bir bölüm okumak için tıklayın.

Duygu Çayırcıoğlu

1988’de doğdu. Hacettepe Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nden mezun oldu. Yüksek lisans ve doktora eğitimini Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümü’nde tamamladı. Bir dönem metin yazarlığı yaptı, irili ufaklı senaryo deneyimleri oldu. 2014 senesinden bu yana İletişim Yayınları’nda editör olarak çalışıyor.

edebiyathaber.net (15 Şubat 2022)

Yorum yapın