“Zor Zamanlar İçin Dharma” raflarda

Eylül 15, 2022

“Zor Zamanlar İçin Dharma” raflarda

Stephen Cope’un Zor Zamanlar İçin Dharma adlı kitabı, Öykü Toros Irvana çevirisiyle Destek Yayınları tarafından yayımlandı.

Tanıtım bülteninden

Kayıp, Değişim, Zorluk ve Şüphe Yaşadığınız Zamanlarda Asıl Tutkunuzu Keşfedin

Günümüzden yaklaşık 2.300 yıl önce, Hint Yarımadası’nda bir yerlerde yazılan, Bhagavad Gita ya da Tanrı’nın Şarkısı olarak bilinen ve dünyanın en büyük çatışma, çözülme, iyileşme ve dönüşüm hikâyelerinden biri olan kutsal bir metin bugün yaşadığımız ikilemleri çözebilir mi?

Dharma, pek çok anlamı olan Sanskritçe bir kelime… Eski Hindu ve Budist metinlerinde genellikle “yol” veya “hakikat” ya da “öğreti” anlamında kullanılır. Bhagavad Gita’da (kısaca Gita) ise dharma kelimesi her zaman “kutsal yükümlülük” ya da “gerçek amaç” anlamındadır.

Peki, yaşadığımız bu kaotik ve adaletsiz dünyada hayata gelme sebebimiz olan kutsal görevimizi fark edebiliyor muyuz? 

Zor Zamanlar İçin Dharma kitabında yaşadıkları kafa karıştıran ikilemleri çözmek için Gita’nın ilkelerine yönelen ilham verici insanların hikâyelerini okuyacak ve tüm zorluklara rağmen yaşamdaki yolumuzu bulmamızın mümkün olduğunu göreceksiniz. Üstelik bu yolda elinizi hiç bırakmayacak bir yol arkadaşı edineceksiniz. 

Arka Kapak Yazısı:

Hiçbir büyük manevi kahraman, kafa karıştıran ikilemle yüzleşmekten kaçınmaz.

Bu dünyada, özellikle şu anki zor ve karmaşık dünyada dharma’nızın ne olduğunu biliyor musunuz? Bu özel bedenle, neden bu zaman ve mekânda buraya yerleştirildiğinizi hiç düşündünüz mü? Sabahları hangi amaç için uyanırız?

Krishna, “Sizi kurtarması için dharma’nıza yönelin” der. Eğer onu öğrenmezseniz, hayatın karşınıza çıkarmayı planladığı kaçınılmaz ikilemler labirentinde yolunuzu bulmanız imkânsızlaşır. Kim olduğunuzu bilmezseniz, bu hayatta gerçekleştirmeniz gereken eylemlere nasıl karar verebilirsiniz ki?

Bilim insanı ve eğitmen Stephen Cope’un kaleme aldığı bu harika rehber, krizlerin bizi amacımızdan saptırmak zorunda olmadığını, aslında amacımızı bulmamıza ve kendi benliğimizin en iyi haliyle ilerlememize yardımcı olabildiğini gösterirken, Arjuna’nın kendini keşfetme serüveninin destansı anlatısı olan Bhagavad Gita’nın kadim bilgeliğinden bir yol haritası olarak faydalanarak, dönüşüm prensipleri aracılığıyla kayıp, değişim, mücadele ve şüphe labirentinden çıkışın kapısına yönlendiriyor. 

Yazar Hakkında: 

Stephen Cope, Stockbridge-Massachusetts’teki ünlü Kripalu Yoga ve Sağlık Merkezi’nin fahri profesörü, Kripalu Olağanüstü Yaşam Enstitüsü’nün kurucusu ve eski yöneticisidir. Batılı psikolojik paradigmalar ile Doğu’nun tefekkür gelenekleri arasındaki ilişki konusunda kitaplar yazan, Batı’da eğitim görmüş bir psikoterapist ve çok satan The Great Work of Your Life, ve Yoga and The Quest for the True Self kitaplarının yazarıdır. Çalışmalarıyla pek çok ödül kazanmıştır.

edebiyathaber.net (15 Eylül 2022)

Yorum yapın