Masthead header

Yazar ve yoga eğitmeni Defne Suman’dan ilham veren bir kitap

Defne Suman’ın “Mavi Orman” adlı kitabı Doğan Kitap etiketiyle yayımlandı.

Tanıtım bülteninden

Defne Suman’dan kendi içine yolculuğa çıkmak ve dönüşmek için ilham veren bir kitap: Mavi Orman.

Defne Suman Mavi Orman’da yaşadığı içsel yolculuğu, yogaya nasıl başladığını, yogalı bir hayat tarzını, ailesini, sevgililerini, arkadaşlarını, Tayland günlerini, İstanbul-Portland arasında gidiş gelişlerini, başkalarının dayattığı düşünce ve duygu kalıplarını bir bir kırıp kendini arayışını samimi bir dille anlatıyor. Arka fonda ise ise Suman’ın ilk gençliği, dinlediği müzikler, 90’lı yılların İstanbul’u, Cihangir, başka ülkelerde yabancı olmak yaşanmışlıklar ve duygular var.

Defne Suman Mavi Orman’da ayrıca gerçek sevgi, hastalık, ölüm, anı yaşamak, farkındalık, kendin olma gibi pek çok kavramı yoga felsefesi ışığında sorguluyor.

****

Joan Baez, iPod, Mevlânâ, hesapsız kitapsız yolculuklar, Johnnie Walker reklamları, Burger King, kahve falı, pop şarkıları, Tom Robbins, sevgililer, aldatma, ölüm, Orhan Pamuk ve Daihatsu otomobillerle ahenk içinde, birbirine harman yoga asanaları… Bu kitabı çok seveceksiniz. Yazar da çok yakın arkadaşınız olacak.

Teoman, sanatçı

Derin derin soluk alıp veren, göğüs kafesini genişleten bir anlatım. Bir iksir içiriyor sana ve yaşamak, sahiden yaşamak nedir, onu hissettiriyor.

Özcan Yüksek, yazar, Magma Dergisi Yayın Yönetmeni

Birazdan çok iyi bir yazarla tanışacak, güzel bir kitap okuyacaksınız. Ne mutlu size…

Şebnem İşigüzel, yazar

Bu kitap kendinle tanışmanın, uzlaşmanın, aradığı uyumu kendinde bulmaya başlamanın  miladı. İnsan olmanın güzel huzursuzluğunu içinde duyanların tümüne yazılmış uzun, içten bir mektup.

Oya Baydar, yazar

Gitmek büyük ama çok büyük bir cesaret… Defne Suman, gitmenin öyküsünü anlatıyor. Sadece yoga ve Uzakdoğu felsefesiyle ilgilenenlere değil, yaşam üstüne düşünmek isteyen herkese sesleniyor.                                                              

 Zehra İpşiroğlu, yazar

Yazar hakkında:

Defne Suman, 1974 yılında İstanbul’da doğdu. Boğaziçi Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nde lisans ve yüksek lisans eğitimini tamamladı. Yüksek lisans tezinden çıkan makalesi “Feminizm, İslam ve Kamusal Alan” İslam’ın Yeni Kamusal Yüzleri adlı kitapta yayımlandı. 2007 yılında açtığı blogu “İnsanlık Hali” Türkiye’de ve dünyada çok sayıda okurun düzenli olarak ziyaret ettiği bir site haline geldi. İlk romanı Saklambaç 2014’te, Emanet Zaman (Doğan Kitap) 2016’da ve Yaz Sıcağı (Doğan Kitap) 2017’de basıldı. Halen Atina ile İstanbul arasında gelip giderek yaşıyor; roman ve modern toplumda yaşayan insanın psikolojisini araştıran yazılarını yazmayı sürdürüyor.

edebiyathaber.net (13 Nisan 2018)

E-posta adresiniz yayınlanmaz ve paylaşılmaz. Gerekli alanlar yıldız ile gösterilmiştir *

*

*

Ç o k   O k u n a n l a r