Masthead header

Yazar ve aydınlardan çözüme çağrı

Yazar Yaşar Kemal’den 12 yıl sonra aynı çağrı: Bütün yetkililer sorumlu. Bugün açlık grevi tutanların oğulları, babaları da bu mücadelede taraf olacak, bir nesli yok edecekler.

Cezaevlerinde devam eden açlık grevinin 51. gününde edebiyat ve sanat dünyasından isimler bir araya geldi. Yaşar Kemal, Zülfü Livaneli, Murathan Mungan, Prof. Dr. Özdemir Aktan, Prof. Mehmet Bekaroğlu ve Gençay Gürsoy’un da aralarında bulunduğu aydınlar, düzenledikleri basın toplantısında sağduyu ve duyarlılık çağrısı yaptılar.

Bu bir çığlık

Toplantıya, eşiyle birlikte gelen Yaşar Kemal, “Önceki açlık grevlerinde tüm yetkililer ve hükümet sorumluydu. Bu sefer de sorumlular. Bugün açlık grevleri tutanların oğulları, babaları da bu mücadelede taraf olacak, bir nesli yok edecekler” dedi. Yaşar Kemal, 2000 yılındaki açlık grevleri sırasında da benzer bir çağrıda bulunmuştu.
Diğer açıklamalar ise şöyle:

Zülfü Livaneli: İnsanlar geri dönülmez noktaya geliyor. Bir çığlık buradaki. Biz 96’da ölmüş bir genci, ölmek üzere olan gençleri gördük. Bunun muhatabı ölüm orucuna yatanlar değil. Biz diyoruz ki insan hayatı her şeyden önemlidir, o diyor ki benim davam hayatımdan önemlidir. Bizim bütün amacımız hayat kurtarmak.

Murathan Mungan: Bugün yurttaşlık ve hayat bilgisine sahip olduğum için buradayım. Adil yargılanma hakkı demokrasi hakkı, kendini anadilinde savunma hakkı için buradayım. Bu topraklarda gün gelecek herkes ana dilinde konuşacak eğitim yapacak kendini savunacak. Uçuruma gidiyoruz. Bir düşmanlık dili tesis ediliyor. En tepeden aşağılara kadar ağır bir kutuplaşma içinde, konu ne olursa olsun dilimizi bu öç kültürü belirleyebiliyor.

Taksim’den seslendiler

Yazar Vedat Türkali‘nin çağrısıyla Taksim Meydanı’nda toplanan sanatçılar da açlık grevlerine dikkat çekmek ve hükümete çözüm çağrısı yapmak için oturma eylemi düzenledi. Eyleme, Şebnem Sönmez, Mustafa Alabora, İlkay Akkaya, Filiz Türkali, Fırat Tanış, Orhan Alkaya, Eşber Yağmurdereli, Celal Başlangıç, Ferhat Tunç, Orhan Aydın, Bilgisu Erenus, Nur Süer ve Reis Çelik’in de aralarında bulunduğu yaklaşık 200 kişi katıldı. Açlık grevindeki 6 mahkumun mektubu sanatçılar tarafından okundu.

3 Kasım 2012

E-posta adresiniz yayınlanmaz ve paylaşılmaz. Gerekli alanlar yıldız ile gösterilmiştir *

*

*

Ç o k   O k u n a n l a r