Uçan Süpürge Uluslararası Film Festivali’ne geri sayım başladı

Mart 29, 2017

Uçan Süpürge Uluslararası Film Festivali’ne geri sayım başladı

UÇAN SÜPÜRGE1Türkiye’nin ilk kadın filmleri festivali olan Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali bu yılki festival hazırlıklarına başladı. Her yıl düzenli olarak Mayıs ayında programlanan organizasyon bu yıl da 20-23 Mayıs tarihleri arasında sinemaseverlere kapılarını açmayı planlıyor.

1998 yılından bu yana kadın sinema emekçilerinin  görünürlüğüne dikkat çekerek toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda farkındalık yaratmak amacıyla gerçekleştirilen Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali 20. yaşını 20 il ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde aynı gün yapacağı film gösterimleriyle kutlamaya hazırlanıyor. Festival bu yıl 20. yılını kutlayan bir diğer kadın kuruluşu KAMER’in iş birliğinde Adıyaman, Ağrı, Batman, Bitlis, Diyarbakır, Elazığ, Erzurum, Hakkâri, Kars, Malatya, Mardin, Siirt, Şanlıurfa, Tunceli, Van’da, Kadın Platformu’nun iş birliğinde Çanakkale’de, Üniversiteli Kadınlar Derneği’nin desteğiyle Edirne’de, Karya Kadın Derneği’nin desteğiyle Muğla’da, Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nin desteğiyle İzmir’de, Doğu Akdeniz Üniversitesi ve Kıbrıs Türk Eğitim Vakfı’nın iş birliğinde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde seyircileriyle buluşacak.

Uçan Süpürge festival ekibi yapacağı bu geniş organizasyonun ilk buluşmasını 18-19 Mart tarihleri arasında Alman Kültür Merkezi’nde gerçekleştirdiği ”Birlikte Festival Yapıyoruz” temalı etkinlikle başladı. İki gün boyunca süren organizasyonun ilk gününde Toplumsal Cinsiyet Odaklı Sinema ve Festival Söyleşileri, Toplumsal Cinsiyet ve Mekan, Görsel Kültür ve Toplumsal Cinsiyet başlıklı oturumlar gerçekleştirildi. Sinema salonunda da beraber olmanın keyfini İstanbul Kırmızısı film gösteriminde birlikte yaşayan kadınlar, etkinliğin ikinci gününde de bir film okumasının nasıl yapılması gerektiği, etkinlik planlamalarında dikkat edilmesi gereken hususlar, Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri festivalinin kuruluş hikayesi ve kuruluş amacıyla ilgili bilgilendirildi. Günün sonunda bir festival nasıl planlanır atölye çalışmasının ardından illerine dönen kadın kuruluşu temsilcileri 20-21 Mayıs’ta illerinde gerçekleştirecekleri festival etkinliklerinin hazırlıklarına başladılar.

Uçan Süpürge festival ekibi illerde ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde yapacağı organizasyonun planlamasını 20 ilden kadın örgütleriyle birlikte yaparken, etkinliğin bu yılki konsept fikrini de Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi öğrencileriyle belirledi. İlk öğrenci buluşmasını Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi öğrencileriyle 10 Mart 2016 tarihinde gerçekleştiren festival ekibi, ikinci olarak da 16 Mart 2016 tarihinde Başkent Üniversitesi öğrenci topluluğu HeforShe ekibi ile bir araya geldi. Uçan Süpürge’nin kurucusu Halime Güner’in festival hakkında bilgilendirmeleriyle başlayan buluşma, festival ekibinin uluslararası film festivallerinin nasıl yapıldığı, organizasyon planlaması ve festival süreci ile ilgili bilgilendirmeleriyle devam etti.  Festival ekibi tarafından yapılan bilgilendirmelerin ardından Gazete Başkent’ten katılım sağlayan öğrenciler, festival tanıtımını okul içerinde güçlendirmek adına festival ekibiyle birlikte çalışacaklarını belirtti.  HeforShe ekibi festivale nasıl katkı sağlayabileceklerine dair bir toplantı yaparak, festival sürecinde ‘gönüllü’ olmak isteyen kişiler arasında görev paylaşımı yapma kararı aldı.

edebiyathaber.net (29 Mart 2017)

Yorum yapın