Yazar Azra Kohen’in iddialarına karşı yayınevinin açıklaması

Haziran 27, 2018

Yazar Azra Kohen’in iddialarına karşı yayınevinin açıklaması

Destek Yayın Grubu yazar Azra Kohen’in iddialarına karşı açıklama yaptı: 

“Basına yansıyan haberlerden, yayınevimizin eski yazarlarından Azra Kohen’in, telif ücretini alamadığı iddiasıyla yayınevimize karşı dava açtığını ve birtakım iddialarda bulunduğunu öğrenmiş bulunuyoruz. Öncelikle şunu belirtmek isteriz ki basında çıkan haberlerdeki içeriklerin hepsi asılsız ve tamamen gerçekdışıdır.

Henüz dava dilekçesi elimize geçmemiş olmakla birlikte, basında yer alan haberlere göre 1.919 TL (bin dokuz yüz on dokuz Türk lirası) gibi sembolik bir bedel için açıldığı bildirilen bu davanın reklam amaçlı olduğu su götürmez bir gerçektir. Dava, yazarın kendisini gündemde tutma çabasının bir parçasıdır. Çünkü yayınevimiz bugüne kadar yazara 4.307.617,89 TL (dört milyon üç yüz yedi bin altı yüz on yedi lira seksen dokuz kuruş) telif ücreti ödemiş olup, dava konusu edilen miktarın yapılan ödemeler karşısında çok küçük bir rakam olduğu ortadadır. Bu da yukarıda belirttiğimiz gibi bu davanın tamamen reklam amaçlı olduğunu göstermektedir. Kaldı ki, bütün telif ücretleri bugüne kadar sözleşmelerde belirtilen şekilde vadesinde yazara ödenmiştir, kalan miktar da vadesi gelince ödenecektir.

Azra Kohen daha önce başka bir yayınevi tarafından basılan ve satmayan “Fİ” ile hiçbir yayınevinin basmak istemediği “Çİ” adlı kitabıyla 2014 yılında yayınevimize geldikten sonra yayınevimizin tanıtım becerileri sayesinde Türkiye’nin en çok satan yazarları arasına girmiştir.

Yazar Azra Kohen, geçtiğimiz aylarda, yayınevimize bir fesih ihbarı göndererek sözleşmeyi vadesinde sonlandırmak istediğini ancak yeni bir sözleşmeyle ilgili pazarlık için masaya tekrar oturabileceğimizi belirtmiştir. Fesih sonrası görüşmemizde başka yayınevlerinden de (örneğin, Alfa Grubu’ndan sadece eski kitapları için 3 milyon 600 bin TL gibi) inandırıcı olmayan bir transfer teklifi aldığını belirterek tarafımızdan yüklü bir bedel talep etmiş, “kendisini değerli hissettirecek” bu paranın ödenmemesi halinde birlikte çalışmayı çok istemesine rağmen yayınevimizle yoluna devam edemeyeceğini belirtmiştir. Üstelik bugüne dek yazar Kohen’in telif ücretini, resmi sözleşmede yüzde 10 olmasına karşın jest olarak yüzde 15 oranı üzerinden hesaplayarak ödemiş olan yayınevimiz tehdit niteliğindeki bu teklifi şirket politikasına aykırı bularak reddetmiştir.

Yazarın gönderdiği fesih ihbarından, diğer yazarlarımızın hatta çalışanlarımızın etik dışı yol ve yöntemlerle maniple edilmesinden, yazarın iftira ve tehdide varan davranışlar sergilemesinden dolayı yayınevimiz, yazarla yeni bir sözleşme yapılmasını tercih etmemiştir. Eski yazarımız Azra Kohen’in yaşadığı ego patlaması, kitaplarının satışının giderek düşmesi üzerine ne yazık ki onu geçimsiz bir kişiliğe büründürmüş gözükmektedir. Azra Kohen, sadece yayınevimizle değil, yönetmen-senarist Haluk Bener’le ki kendisi “Fİ” ve “Çİ”nin editörlüğünü yapmasına ve kitapları şekillendirmesine rağmen yazılı olarak söz verilen hakkını alamadığını iddia etmektedir, “Fİ” dizisinin yapımcısı Ay Yapım’la ve “Fİ”nin kendi kitabından intihal olduğunu söyleyen başka bir yazarla da mahkemelik olmuştur. Bütün bunlardan yazar Azra Kohen’in önyargılı ve suçlayıcı bir kişiliğe sahip olduğu anlaşılmaktadır.

Bu çerçevede tekrar belirtmeliyiz ki, basında yer alan suçlamaların hiçbiri doğru değildir. Azra Kohen, ilk günden beri günü gününe telif ücretlerini almış, cüzi bir miktar olan bakiyesini de vadesi geldiğinde alacaktır. Yazar Kohen’in yayınevimizi karalayan diğer iddiası ise asla kabul edilemez. İddiaya göre diğer çok satan yazarımız Kahraman Tazeoğlu’nun bandrollerinin birkaç adedinin kendi kitapları üzerinde olduğu belirtilmektedir. Oysa Kahraman Tazeoğlu’nun telif oranı Azra Kohen’den daha yüksektir. Bu akıldışı suçlamaya göre ticari olarak zarar edeceğimiz bir uygulamaya sebebiyet verdiğimiz ileri sürülebilmektedir.

Aynı şekilde Mehmet Ali Güller’in kitaplarının birkaç bandrolünün de kendi kitabında basılı olduğu iddia edilmiştir. Oysa Mehmet Ali Güller bizim yazarımız olmadığı için bandrollerini de yayınevimizin alması mümkün değildir. Yüz binlerce kitabın basıldığı matbaada meydana gelmesi olası bu hataların yayınevimizle ilgisinin olamayacağı çok açıktır. Bu tür ithamlarla ilgili dava ve tazminat haklarımızı saklı tuttuğumuzu da belirtmeliyiz.

Biz Destek Medya Grubu olarak yazarlığını ego ve hırslarının önünde tutan, tutarlı ve yazma işine gönül vermiş kişilerle bir aile gibi çalışmayı ilke edinmiş bir yayıneviyiz. Destek Yayınları, her zaman ilkeli, dürüst, yasal prosedürlere uygun çalışan ve yazarlarıyla içtenlikli iletişim kuran saygın bir kurumdur. Bu herkes tarafından da bilmektedir. Azra Kohen’in gerçekdışı açıklamaları ve başvurduğu yöntemler, yayınevimizin saygınlığına gölge düşüremeyecektir. Yazarın davasına gerekli karşılık elbette verilecektir. Ayrıca bu konuda her türlü hukuki hakkımızı kullanacağımızı da kamuoyuna bildiririz.”

edebiyathaber.net (27 Haziran 2018)

Yorum yapın