Masthead header

Yazar adaylarına kılavuz | Erdinç Akkoyunlu

Yazar olmak isteyenlerin izlemesi gereken doğru yolları kılavuz kitapta bir araya getiren Semih Gümüş’ün Yazar Olabilir miyim? adlı kitabı  şimdiden çok satanlar raflarında… 

Son 30 yıldaki iletişim teknolojilerinin dünya tarihi boyunca yaşanmış tüm savaşlardan daha çok değiştirdiği dünyada kendini ifade etme barajının kapaklarının açılması, Türk edebiyatında son yıllarda yazar selini yarattı. Ancak sel sözcüğü her ne kadar felaketi çağrıştırsa bile o selin bastığı toprağın ölmesini ummak yerine bereket fışkırmasına çalışmak da pekala mümkün; hatta yapılması ilk gereken! Edebiyat eleştirmeni, Notos Kitap ile Notos Öykü’nün Genel Yayın Yönetmeni Semih Gümüş’ün Yazar Olabilir miyim-Yaratıcı Yazarlık Dersleri adlı yapıtı da bu çabanın ürünü. Henüz yayınlanalı üç hafta olmuşken internet üzerinden satış yapan kitabevlerinin en çok satanlar listesinin ‘ilk beş’inde yer alan bu deneme yapıtı, kaliteli eserin de popülerlik listesinde hak ettiği yere reklamsız ve basın desteksiz pek çabuk gelebildiğini kanıtladı. Sırf bu özelliği bile edebiyatın popülerlik batağında can çekiştiğini düşünenler için umudun var olduğunu göstermesi nedeniyle önemli. Fakat yapıtın asıl önemi isminden pekala anlaşıldığı üzere genç yazar adaylarına, o hep ihtiyacı duyulan ustadan doğru okuma ve yazma tekniklerini anlatmasından kaynaklanıyor.

Yazmaya düşenlerin ilk sorusu ya da sorunu ‘Ne yazacağım’dır. Ardından ‘Nasıl yazacağım’ gelir ve doğru bir yönlendirme olmaz ise -ki edebiyat tarihi boyunca bu bir genç yazar ile usta yazarın okuma/eleştirme faaliyetiyle karşılanmıştır-, kişi çok satan, toz kondurulmayan popüler bir yazar da olabilse bile yazar olamadığının farkına varamayabilir. Zaten yazdıkları yayınlanmayanlar, yazar olup olmadıkları konusunda çok daha erken aydınlanmıştır ama bu fikre sahip çıkmak için de iyice düşünmek gerekir. “Yaratıcı yazarlık, bir ustadan öğrenilemeyeceği gibi yaratıcı yazarlık atölyelerinde de öğrenilmez. Yazarlık, bütün bütüne bireysel bir uğraş” diyen Semih Gümüş, yaratıcı yazarlık olarak ilk adresi gerçek hayat olarak gösteriyor. Yazarın ve yazar adayının, dünyada en iyi gözlem yapan kişi olduğuna dikkat çeken Gümüş, bu gözlemden beslenecek bir yaratıcı yazarlık uğraşının unsurları olarak şunları sıralıyor:

ÖZGÜN OL, PES ETME

• Ne yazacağım sorusunun karşılığı, her şey’dir. Ne yazarsan yaz. Hem de önemli şeyleri yazma zorunluluğunu hiç mi hiç hissetmeden; tam tersine, en önemsiz görünen şeyleri yaz ki o önemsiz şeyler içinde has edebiyatın değerleri kendilerini bulsun, basit şeylerin aslında hayatımız için ne denli önemli olduğu anlaşılsın.

• Yaratım sürecinin en çetin yeri, kişi yaratmak. İnandırıcı dolayısıyla yazınsal bakımdan tastamam bir kişi yaratmak, bütünü bir anda sıralanamayacak bir dizi öğenin yazınsal (kimyasal) birleşimine bağlıdır. Bunların arasında yazarın birikimi, ustalığı vardır ki hemen bütünü çalışmakla kazanılır.

• Esinlenme öykünme değildir. Öykünme, hiçbir zaman uğranmaması gereken bir durak. Bütün sorun şu; kendim için yazmalıyım, dolayısıyla başkalarınınki gibi değil.

• Yalın dil arayışı, içinden çıkamadığımız düzanlatımı gitgide sıradanlaştırmaya başlayabilir. Eski bir dilin içinden çıkamadan, bir de ona mahkum kalmak, anlattıklarımızı birbirine benzetir ve önceden yazılmış konular yeniden hikaye edilerek sıkıcı öykülere ve romanlara dönüşür.

KAYGILARI BİR YANA BIRAKIN

Semih Gümüş’ün yazar adaylarına yönelik ‘kendi yolunuzu kendiniz bulun ve özgün olun’ olarak özetlenebilecek Yazar Olabilir miyim? öğütlerinin en önemlisi ise yapıtın en sonunda yer alıyor. Okunmadan yazılamayacağını kitabın iklimi haline getiren Gümüş, “Sorun zaman değil. Yapabileceğimizin en iyisini yapmaya çalışmak. Nasıl yayımlayacağımız ondan sonra gelir. Gelin bütün kaygıları bir yana bırakın. Siz yazın, kararlılıkla yazmayı sürdürün. Kendi sesinizi arayarak yazın. Ama ondan da daha büyük bir kararlılıkla okumayı sürdürün. İkisi bir arada olmazsa olmaz. Nitelikli edebiyatın karşısında hiçbir engel duramaz” sözüyle bir yazarın tüm macerasını özetliyor.

Erdinç Akkoyunlu – stargazete.com (29 Temmuz 2012)

 

E-posta adresiniz yayınlanmaz ve paylaşılmaz. Gerekli alanlar yıldız ile gösterilmiştir *

*

*

Ç o k   O k u n a n l a r