Masthead header

Yaz için 10 yeni çocuk kitabı

Yaz geldi, okulların tatil olması ile birlikte çocukların tatil günlerini değerli kılacak eylemlerden biriside kitap okumak.

Çocuk ve gençler için nitelikli yayınlar yapan yayınevlerinin son çıkan kitaplarından,  Aydın İleri  bir derleme yaptı.

Küçük Ayı ile Ahlat Ağacı

Küçük Ayı ile Ahlat Ağacı kitabı, Küçük Ayının Uzun Yolculuğu’nun ardından çıkan bir macera. Annesinin sözünü dinlemeyen Küçük Ayı koşarken düşer ve hızla yuvarlanarak gidip bir ahlat ağacına çarpar. Derdi bu kadarla da bitmez. Çarpmasının hızıyla, olgun ve kocaman bir ahlat düşer kafasına. O sinirle bir tekme sallar ağaca Küçük Ayı. Başının zonklamasına mı yansın, ayağının acıdığına mı? Yalvaç Ural’ın ilk kez yayımlanan bu güzel okul öncesi kitabını Feridun Oral resimledi.


Tonino bir varm
ış bir yokmuş…

Okulu asmak, cezalandırılma korkusu olmadan şakalar yapmak için zaman zaman hepimizin aklına gelmiştir görünmez olma fikri; Tonino da, bir gün görünmez olsaydım ne güzel şeyler yapabilirdim, diye pek çok defa düşünmüştü. Bir gün önce ev ödevlerini yapmak yerine sinemada bir kovboy filmine gitmeyi tercih ettiği için, öğretmenin sınıfa girmesiyle daha da çok ister görünmez olmayı: “Tam o sırada öğretmen sınıfın kapısından içeri girdi, üstelik her zamankinden daha ciddi, hatta gergin bir hali vardı. Tonino ümitsiz gözlerle sınıfın kapanan kapısına ve kasım ayının sisli havasını içeri sızdırmayan pencerelerin dışındaki parmaklıklara baktı. Ah, keşke şimdi sisten bir pelerinin içine saklanarak sınıftan kaçabilseydi, en azından bir günlüğüne görünmez olabilseydi!”

Acayip Bir Deniz Yolculuğu

Edebiyatımızın çocuklara gönül veren güçlü yazarlarından Müge İplikçi, çocuklar için yazdığı ilk kitap olan renkli öykü Uçan Salı’dan sonra, okurlarını bu kez de kürekli, yelkenli Antik gemi Kibele’yle tanıştırıyor. 360 Derece Tarih Araştırmaları Derneği’nin deniz arkeolojisi çalışmalarından biri olan “Foça-Marsilya Tarihe Yolculuk” projesini çocuklara yakınlaştırmak için hazırlanan özgün kitap, Antik Çağ batıklarından yola çıkılarak aslına uygun inşa edilen gemi Kibele’nin gerçek yolculuğundan esinleniyor.

Arkadaşım Nasreddin Hoca bir gün…

Yüzyıllardır pek çok farklı toplumun ve kültürün ortak belleğine renk ve mizah duygusu katmayı başarmış Akşehirli büyük halk kahramanı Nasreddin Hoca ve fıkraları, kapsamlı bir derleme ile günümüz çocuklarının kalbini yeniden fethetmeye geliyor!.. Arkadaşım Nasreddin Hoca, hep yapıldığı gibi, fıkraların gelişigüzel sıralandığı bir kitap değil. Çocukluğundan başlanarak, Hoca’nın değişik dönemlerine ait fıkralar, dokuz ayrı başlık altında toplanarak Süleyman Bulut tarafından, kıssadan hisse şeklinde yeniden yorumlanmış. İlham Enveroğlu’nun Nasreddin Hoca fıkralarının ruhuna sadık kalarak resimlediği bu güzel çalışma, çocuklarla sınırlı kalamayıp her yaştan okurun ilgisini çekebilecek türden.

 Muhteşem Bir Masal Şöleni

Çocuk ve gençlik yazınının usta kalemlerinden, “Kitap Perisi” Aytül Akal’ın, 1988 yılından günümüze anlattığı masalları ilk kez tek bir kitapta toplanıyor: Masal Masal Aytül Akal

Okurları tarafından uzun yıllardır sabırsızlıkla beklenen bu değerli kitapta, Aytül Akal’ın birbirinden güzel elli sekiz masalına yer veriliyor. Altı bölüme ayrılan Masal Masal Aytül Akal, yazarın değişik yıllarda yayımlanmış Geceyi Sevmeyen Çocuk, Canı Sıkılan Çocuk, Kardeş İsteyen Çocuk, Sabahı Boyayan Çocuk, Masalları Arayan Çocuk adlı masal dizileri ile tek tek basılan masal çalışmalarını bir araya getiriyor. Her bölümü farklı bir çizer tarafından yeniden resmedilen bu özel kitap, Aytül Akal’ın masal külliyatını toplu halde gözler önüne seren gösterişli koleksiyon baskısı ile de dikkatleri üzerine çekiyor…

“Tepesi ütü gibi, üç katlı, garip bir yer Buyaka Çocuk Evi.

Orada yaşayan çocuklar mı? Hiç sormayın, her biri bir âlem… Beş haneli sayıları kafadan çarpıp bölebiliyor, Üfürük Çiçeği Makinesi icat ediyor ya da kavanozda osuruk biriktiriyorlar…

Buyaka Çocuk Evi’nin üzerinde koskocaman ve kapkara endişe bulutları dolaşıyor. Burla, apar topar bir yolculuğa çıkıyor. Gittiği yer neredeyse dünyanın öteki ucu… Orada onu bekleyen sevimsiz bir sürpriz var. Ardında bıraktığı arkadaşları Buyaka Çocuk Evi’ndeki aksiliklerle uğraşıyor. Serinin bu kitabında inekler dâhil herkesin başında bir bela var! Buyaka Çocuk Evi serüveni Endişeli Bulutlar Arasında’yla devam ediyor.”

Clementine Mektup Yazıyor

Clementine, sevgili öğretmeninin Mısır’daki bir araştırma gezisine katılmak için bir seneliğine okuldan ayrılabileceğini duyunca kulaklarına inanamaz! Şimdiye kadar başka hiçbir öğretmen onun tez canlılığını, sürekli resim yapma arzusunu ya da saat oyununa duyduğu ihtiyacı anlayamamıştır. Üstelik onun yerinde Clementine’in bir türlü anlayamadığı bambaşka kuralları olan yeni bir öğretmen vardır artık. Clementine bir karar verir: Tek çözüm, sevgili öğretmenini geri getirtecek bir plan hazırlamaktır. Bu, öğretmeninin hayatının şansını mahvetmek anlamına geliyor bile olsa –eh, buna değecektir sonuçta. Öyle değil mi?

Mary Poppins Geri Dönüyor

Mary Poppins Geri Dönüyor, Mary Poppins – Gökten İnen Dadı’da tanıştığımız bu sihirli dadıyı Banks ailesine tekrar kazandırıyor! Doğu rüzgârının yönünün değişmesiyle geldiği gibi pat diye ortadan kaybolan Mary Poppins, yine okuyucularını -ve tabi ki Jane ve Michael’ı çok şaşırtacak- bir şekilde geri dönüyor ve macera kaldığı yerden devam ediyor! Jane abla olmanın sorumluluklarından yakınırken kendini odasındaki bir vazonun içine hapsolmuş bir şekilde buluyor. Bay Banks’in eski bakıcısı Bayan Lark, birden ortaya çıkıp Banks ailesinin düzenini bozmaya çalışınca Mary Poppins’in gazabına uğruyor. Çocuklar Mary Poppins’in kuzeni Bay Turvy ile tepetaklak bir gün geçiriyor ve üstlerinde isimleri yazan gizemli balonlarla gökyüzünde bir yolculuğa çıkıyor! Mary Poppins ile macera tam gaz tam şemsiye devam ediyor!

Şuşu ve Üçtekeri

Doğum gününde dayısı ile birlikte önce bir muhallebiciye sonra da bir oyuncakçıya giden Şuşu’nun kırmızı bir üçtekere âşık olması ve o gün uykuya dalana kadar üçtekerinden inmemesi anlatılıyor.

Sade ve anlaşılır metni sayesinde küçük yaştaki çocukların ilgisini çekebilecek Şuşu ve Üçtekeri, resimlerindeki birçok detayı da okuyucunun keşfine bırakıyor. Bu yolla çocuklara muhallebici, üçteker, üçtekerin güvenli kullanımı ve büyük aile gibi kavramları anlatmayı hedefleyen Şuşu’nun hikâyesinde çocukları eğlendirici ve öğretici birçok konu bekliyor.

Sinir Küpüyle Yaşamak

Okula git, eve dön, ödev yap… Annenle tartış, şımarık kardeşine katlan, kapıcı dırdırı çek… Alexander’ın her günü böyle geçiyordu ve artık canına tak etmişti. Çok öfkelendiği bir gün bir kâğıda bir şeyler karaladı. Derken nasıl olduysa oldu, o karaladığı şekil canlandı. Alexander’a şöyle dedi: “Benim adım Sinir Küpü. Ben seni bütün haksızlıklara karşı koruyacağım. Sen istemesen bile…”

Peki, Sinir Küpü ile yaşamak Alexander’ı mutlu edecek miydi?

Aydın İleri – edebiyathaber.net (18 Haziran 2012)

E-posta adresiniz yayınlanmaz ve paylaşılmaz. Gerekli alanlar yıldız ile gösterilmiştir *

*

*

Ç o k   O k u n a n l a r