Yaşamın koşullarını asla kendileri belirleyemeyenlerin romanı

Mayıs 22, 2024

Yaşamın koşullarını asla kendileri belirleyemeyenlerin romanı

Ingrid Rojas Contreras’ın Esrik Ağacın Meyvesi adlı romanı İthaki Yayınları tarafından Peren Gülmez çevirisiyle yayımlandı.

Tanıtım bülteninden:

Kolombiya’dan ABD’ye göçtükten sonra yazdığı ilk romanı Esrik Ağacın Meyvesi ve ardından gelen Pulitzer, Ulusal Kitap ve Ulusal Kitap Eleştirmenleri ödüllerinde finale kalan otobiyografik kitabı The Man Who Could Move Clouds ile dikkat çeken Ingrid Rojas Contreras, son dönemin genç Latin Amerikalı yazarlarının en parlak örneklerinden.

Kolombiya’nın çalkantılı tarihinde örgütlerle askerlerin, gerillalarla paramiliterlerin durmaksızın savaştığı, kimin kim olduğunun anlaşılmadığı zamanlarda bir çocuğun gözünden bir büyüme, aile ve göç romanı. Kolombiya Petrol Şirketi’nde çalışan babası, suikasta uğrayacak siyasi lider Galán hayranı annesi ve kendisinden iki yaş büyük ablasıyla birlikte yaşayan küçük Chula’nın hayatı evlerine çalışmaya gelen Petrona adlı kızla değişecektir. Pablo Escobar ve adamlarıyla büyük kavgaya tutuşmuş Kolombiya’da siyasi şiddetin ve terörün yoğunlaşmasıyla seyri değişen toplumsal mücadelenin gidişatı, gecekondu mahallelerinden gelen genç Petrona’nın hayatını ayrı, orta sınıf Santiago ailesini ayrı altüst edecektir.

Yoksulluğun ve gerilla mücadelelerinin kavurduğu mahallelerden çıkıp güvenlikli sitelere hizmet etmeye gelenlerin, siyasi kavgaların teröründe kaçırılanlarla heba olanların, yaşamın koşullarını asla kendileri belirleyemeyenlerin romanı.

“Özgün, siyasi açıdan cüretkâr ve tutkuyla yazılmış.”  — VOGUE

“Escobar Kolombiya’sında çocukluk hakkında güzelce oluşturulmuş bir roman… Akılda kalıyor ve içine çekiyor.”  — NEW YORK TIMES BOOK REVIEW

edebiyathaber.net (22 Mayıs 2024)

Yorum yapın