Yapı Kredi Kültür Sanat’ta Şubat ayı etkinlikleri

Ocak 23, 2022

Yapı Kredi Kültür Sanat’ta Şubat ayı etkinlikleri

Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık’ın Şubat ayı etkinliklerinde bu hafta
 24 Şubat Perşembe günü Loca’da James Lasdun’un Bir Faunun Öğleden Sonrası adlı yapıtı konuşulacak.


Yine 24 Şubat Perşembe günü saat: 11:00’de ise Tüketimin Ardındaki Beyoğlu’nda Yürümek adlı bir yürüyüş var. Bu yürüyüş rotası, katılımcıları kullanılan kaynaklardan arta kalanların kenti nasıl etkilediği, hangi mekanizmaların ortaya çıkışına neden olduğu konusunda düşünmeye teşvik ediyor.
27 Şubat Pazar günü ise Yapı Kredi Sergileri kapsamında Yapı Kredi bomontiada’da açılan ve 6 Mart’a kadar sürecek olan “Sus Barbatus!” sergisi dolayısıyla düzenlenecek söyleşi var. Çağdaş Türk edebiyatının usta yazarlarından Faruk Duman, Loca’da yapılacak söyleşide ilk kez yazar kimliğiyle değil ressam kimliğiyle izleyiciyle buluşuyor.

24 Şubat 2022 Perşembe

Çağdaş Edebiyatta İnsanın Halleri

Bir Faunun Öğleden Sonrası

Konuşmacılar: Fatma Zeynep Bilge, Gökçen Ezber

18:30

Loca

Gençliğinde cesur bir muhabir olarak ünlenen Marco Rosedale eski bir meslektaşı tarafından cinsel saldırıyla suçlanınca hem sönmeye yüz tutmuş kariyerini canlandırma hayalleri hem de New York’ta kurduğu düzen yıkılmanın eşiğine gelir. Marco hikâyesini bir yazar arkadaşına aktarmaya başlar. Anlatıcı bu karanlık hikâyenin içine çekildikçe, arkadaşına olan sadakati ile iddianın sahibi kadını tanıma ve hakikati keşfetme arzusu arasında kalacak, hikâyenin tarafsız dinleyicisi olarak oynadığı rolden giderek daha fazla huzursuzluk duymaya başlayacaktır.

James Lasdun’un “Bir Faunun Öğleden Sonrası” adlı yapıtı, erkek iktidarı, arzu ve hakikat gibi günümüzde yeni bir yakıcılık kazanmış konuları irdeleyen, dedektif hikâyelerinin sürükleyiciliğine ulaşırken derinlikten taviz vermeyen bir kısa roman. #MeToo sonrası bir atmosfere Çehov hikâyelerinin psikolojik duyarlılığını taşıyor. 24 Şubat Perşembe günü saat: 18:30’da Loca’da yapılacak olan “Çağdaş Edebiyatta İnsanın Halleri” dizisinde konuşmacılar, YKY’den Özlem Yüksel’in çevirisyle yayımlanan romandaki insan hallerini ele alacaklar. Etkinlik Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık’ın Youtube kanalından eşzamanlı paylaşılacaktır.


24 Şubat 2022 Perşembe
Tüketimin Ardındaki Beyoğlu’nda Yürümek
Yürüyüş Rotası
11:00

Loca

Beyoğlu’nda kültür, eğlence, yeme-içme mekânlarındaki süregiden üretim ve tüketim, her gün devasa boyutta atığın ortaya çıkmasına yol açıyor. Barlardan ve lokantalardan çıkan cam, yayınevlerinden çıkan kâğıt, büyük giyim mağazalarından çıkan tekstil atıkları nereye gidiyor, nerelerde bekliyor? Bu yürüyüş rotası, katılımcıları Beyoğlu’nun bu pek görünmeyen yüzüne bakmaya, kullanılan kaynaklardan arta kalanların kenti nasıl etkilediği, hangi mekanizmaların ortaya çıkışına neden olduğu konusunda düşünmeye teşvik ediyor.

Yapı Kredi Kültür Sanat’ın Galatasaray’daki merkezinde başlayıp Tarlabaşı-Dolapdere yönünde devam edecek olan yürüyüşün anlatıcıları “Araf’ta Bir Beyoğlu” projesi ekibinden araştırmacı Aslı Sarığlu, Geri Dönüşüm İşçileri Derneği’nden Ali Mendillioğlu ve Sıfır Ayrımcılık Derneği’nden Elmas Arus.

24 Şubat Perşembe günü saat: 11:00’da yapılacak olan yürüyüş, izleyiciyi İstanbul’a ekoloji ve kent ilişkisi çerçevesinden bakmaya davet eden “BURASI” sergisi kapsamında İstanbul Planlama Ajansı tarafından düzenleniyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık iş birliğiyle hazırlanan sergi, 27 Şubat’a kadar gezilebilir.

İstanbul Planlama Ajansı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi bünyesinde yer alan bir ortak akıl mekanizmasıdır. Küresel sistem içerisinde İstanbul’un rolünü, vizyonunu, gideceği yönü belirlemeyi ve İstanbul’un gerçek sorunlarına bilimsel, akılcı ve kalıcı çözümler üretmeyi amaçlar.

Beyoğlu Senin, Beyoğlu kent gündemini yeniden tartışmaya açmak amacıyla Beyoğlu sakinleri, İstanbullular, sivil toplum kuruluşları, uzmanlar, bilim insanları ve ilgili kamu kurumlarını bir araya getirir ve birlikte çalışmanın yol haritasını oluşturur.

Etkinliğimiz rezervasyonlu, kontenjan 15 kişiyle sınırlıdır. Rezervasyonlar 17 Şubat 2022 Perşembe günü saat 10:00’da açılacaktır. 18 yaşından büyük herkes katılabilir. Etkinlik saat 11:00’de Yapı Kredi Kültür Sanat’ın 4. katında bulunan Loca’da başlayacak, dış mekânda sürecek ve yine Loca’da sonlanacaktır. Etkinlik süresi en az 3 saattir.

27 Şubat 2022 Pazar 
“Sus Barbatus!” sergisi üzerine   
Konuşmacılar: Faruk Duman, Selin Saygılı, Elif Erdoğan, Gürsu Gür
Moderatör: Abdullah Ezik
Sergi konuşmaları
14:00
Loca 

Çağdaş Türk edebiyatının usta yazarlarından Faruk Duman, 27 Şubat Pazar günü
saat: 14:00’da Loca’da yapılacak söyleşide ilk kez yazar kimliğiyle değil ressam kimliğiyle izleyiciyle buluşuyor. Söyleşi, Yapı Kredi Sergileri kapsamında Yapı Kredi bomontiada’da açılan ve 6 Mart’a kadar sürecek olan “Sus Barbatus!” sergisi dolayısıyla düzenleniyor. Sergi; Duman’ın Sus Barbatus! romanının yazım sürecinde çizdiği desenlerle Selin Saygılı’nın kitabın YKY’den çıkan baskıları için yaptığı illüstrasyonların fine-art baskılarını bir araya getiriyor. Söyleşide Faruk Duman resimlerinin ortaya çıkış hikâyesini anlatacak. Selin Saygılı, kitap için yaptığı illüstrasyonların üretim sürecinden ve kendi sanat pratiklerinden; serginin küratörü Elif Erdoğan da serginin hazırlık sürecinden söz edecek. Romanı Storytel’de seslendiren  Gürsu Gür’ün kitaptan yapacağı okumalarla katılacağı söyleşinin moderatörü, Sanat Kritik’ten Abdullah Ezik. Etkinlik Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık’ın Youtube kanalından eşzamanlı paylaşılacaktır.

edebiyathaber.net (23 Şubat 2022)

Yorum yapın