Yakın tarihin önemli kırılma anları: “Türkiye’nin 1970’li Yılları”

Ekim 22, 2020

Yakın tarihin önemli kırılma anları: “Türkiye’nin 1970’li Yılları”

Mete Kaan Kaynar’ın derlediği “Türkiye’nin 1970’li Yılları” İletişim Yayınları etiketiyle yayımlandı.

Tanıtım bülteninden

1960’ların sonrası, 12 Eylül’ün öncesi, kimilerine göre yitik ve karanlık bir “ara dönem”… Türkiye’nin 1970’li yıllarını merak edenler için detaylı ve aydınlatıcı bir başucu kitabı.

•12 Mart Muhtırası, Anayasa değişikliği, hürriyet gömleğinin daralması, radikalleşme…

•Ecevit, Kıbrıs Bunalımı, TÜSİAD, 24 Ocak kararlarına giden yol…

•Süleyman Demirel, Milliyetçi Cephe Hükümetleri, anti-komünist şahlanış, Aydınlar Ocağı…

•Alparslan Türkeş, Ülkücü Hareket, komünizme karşı paramiliter mücadele…

•Necmettin Erbakan, Millî Nizam, Millî Selamet, Akıncılar, mücahitler…

•15-16 Haziran, Kanlı 1 Mayıs, Maraş Katliamı, “darağacında üç fidan”…

•DİSK, İlerici Kadınlar Derneği, emek ve kitle örgütleri…

•Müzik, sinema, edebiyat; sanat ve siyaset ilişkisi, plaklı propaganda…

Mete Kaan Kaynar’ın hazırladığı derlemeye Sevgi Adak, Emel Akal, Pınar Akarçay, İsmet Akça, Mehmet Ö. Alkan, Murat Arslan, Sernaz Arslan, Şükrü Aslan, Gökhan Atılgan, İlker Aytürk, Tanıl Bora, Funda Şenol-Cantek, Yalçın Çakmak, Aziz Çelik, Kadir Dede, Veysel Dinler, Selçuk Duran, Evren Eken, Arda Ercan, Çağdaş Görücü, Veysel Ergüç, Çimen Günay-Erkol, Bora Gürdaş, Kerem Hocaoğlu, Süleyman İlaslan, Mete Kaan Kaynar, Nurettin Kalkan, Nuray Keskin, Bayram Koca, Selçuk Koca, Bilsay Kuruç, Murat Meriç, Levent Odabaşı, Asım Öz, Gencer Özcan, Celal Oral Özdemir, Hüseyin Özel, Güven Gürkan Öztan, Selman Saç, Ayşem Sezer-Şanlı, Burcu Sümer, Tuncay Şur, Anıl Varel, Kerem Yavaşça, Yavuz Yıldırım, Mete Yıldız, Mehmet Yüce ve Yelda Yürekli yazılarıyla katkıda bulundu.

Kitaptan bir bölüm okumak için>>>

Mete Kaan Kaynar (Derleyen)

1972 yılında Ankara’da doğan Prof. Dr. Mete Kaan Kaynar, Hacettepe Üniversitesi Kamu Yönetimi Bölümü’nden mezun oldu. Yüksek lisans ve doktorasını aynı bölümde tamamladı. Çalışmalarına bir süre Westminster Üniversitesi, Centre for Study of Democracy’de misafir araştırmacı olarak devam etti. Halen Hacettepe Üniversitesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü, Siyaset ve Sosyal Bilimler Anabilim Dalı Öğretim Üyesi olarak görev yapmaktadır.

Türkiye siyasi hayatı ve kurumlarının yapısı, tarihsel dönüşümü, işlev ve işleyişlerini konu edinen çeşitli makale ve kitapların yazarlık ve editörlükleri yanında muhtelif gazete, dergi ve haber platformlarındaki güncel yazılarına da halen devam etmektedir.

Mete Kaan Kaynar, Ankara Dayanışma Akademisi Kooperatifi (ADA), Bilim, Sanat Eğitim, Araştırma ve Dayanışma Derneği (BİRARADA), Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim-Sen) 5 Nolu Şube ve Özgür Üniversite gibi kuruluşların gönüllüsü, Devrim Deniz, Umut Nazım ve Ekin Eylem’in babasıdır.

edebiyathaber.net (22 Ekim 2020)

“Yakın tarihin önemli kırılma anları: “Türkiye’nin 1970’li Yılları”” üzerine bir yorum

Yorum yapın