Dostoyevski’yi ve yer yer Kafka’yı andıran yazardan siyasi polisiye

Ekim 22, 2020

Dostoyevski’yi ve yer yer Kafka’yı andıran yazardan siyasi polisiye

Michel del Castillo’nun “Karar Gecesi” adlı romanı, Özdemir İnce çevirisiyle Sia Kitap tarafından yayımlandı.

Tanıtım bülteninden

Franko İspanyasının Murcia kentinin genç polis müfettişi, evli ve iki çocuk babası ‘Santiago Laredo’, Huesca kentinin cinayet masasına atanır. Başlangıçta yeni bir göreve atanmasına sevinirse de, kısa süre sonra, giderek artan bir kaygıya kapılır. Çevresindeki herkes, iş arkadaşları, karısı, üstleri, onu, şefi olacak olan Huesca Emniyet Müdürü Avelino Pared’e karşı uyarırlar. Emniyet Müdürü üzerine bir araştırma yapacak kadar kafası karışan, büyülenen ve sonunda bu anlaşılmaz, katı yürekli adama bütünüyle kendini kaptıran genç müfettiş, korkunun sınırına varan garip bir yolculuğa çıkar.

Polis romanı değil, ama polislere ilişkin bir roman olan ‘Karar Gecesi’, iki önemli soruyu ortaya koymaktadır: “Nasıl ve niçin polis olunur?” Daha da önemlisi, “her romancı, tutkuları, araştırmaları ve soruşturmalarıyla, polis olduğunun farkında olmayan bir polis değil midir?”

İspanyol asıllı ünlü Fransız romancısı “Michel del Castillo”nun 1981 Renaudot ödülünü kazanan bu ünlü romanını kıvançla sunuyoruz.

edebiyathaber.net (22 Ekim 2020)

Yorum yapın