Türk sinemasında korku ve gerilim türü hakkında yapılmış kapsamlı bir araştırma

Mart 26, 2024

Türk sinemasında korku ve gerilim türü hakkında yapılmış kapsamlı bir araştırma

Dr. Gizem Şimşek Kaya ve Alper Kaya’nın kaleme aldığı 50 Maddede Türk Korku ve Gerilim Sineması Karakarga Yayınları’ndan çıktı.

Korku ve gerilim sineması dendiğinde herkesin aklına gelen filmler vardır. Türk Sinemasında korku ve gerilim dendiğinde ise Türk kültüründen o kadar çok unsur almışlardır ki global korku ve gerilimden oldukça farklıdır. Türkiye’de korku ve gerilim türünün Hollywood’dan esinlenerek başlayan yolculuğundan kendine özgü bir tür olarak literatüre geçişi ve bu türlerin günümüze kadar yolculuğuna hazır mısınız?

Arka Kapak Yazısı:

KORKU NEREDE BAŞLAR, GERİLİM NEREDE BİTER?

56 yılda sekiz yerli korku filminin vizyona girdiği dönemlerden, bir yılda 62 yerli korkunun vizyona girdiği dönemlere nasıl geldik?

Gerilim nerede biter, korku nerede başlar?

Vizyona girmeyen korku filmlerinin unutulmaz yönetmeni kim?

Ve tabii ki o meşhur soru: Yine mi cin filmi?

Gazeteci-yazar Alper Kaya ile “kayıp film” statüsündeki 1949 yapımı Çığlık hariç Türkiye’de vizyona girmiş bütün yerli korku filmlerini izlemiş tek kişi olan akademisyen, yazar ve film eleştirmeni Dr. Gizem Şimşek Kaya; ilk örneklerinden son örneklerine kadar yerli korku ve gerilim sinemasına dair bütün merak edilenleri ve sormaya çekinilenleri bu kitapta bir araya getirdi.

Yorum yapın